Najważniejsze informacje o BCAA

Według zapisów encyklopedycznych, BCAA (ang. branched-chain amino acid) są aminokwasami rozgałęzionymi, czyli takimi, które posiadają rozgałęziony boczny łańcuch alifatyczny. Do tej grupy zalicza się trzy aminokwasy, a więc leucynę, izoleucynę oraz walinę, ale jest to dla przeciętnego człowieka informacja zbędna. Istotne natomiast jest to, że BCAA są aminokwasami egzogennymi, czyli takimi, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka i muszą być dostarczone do organizmu w pożywieniu.

Zapotrzebowanie na BCAA

BCAA stanowi ok. 40% spożywanego przez człowieka białka, przy czym wiele innych aminokwasów, tzw. endogennych, a więc wytwarzanych przez sam organizm, jest syntetyzowanych właśnie z aminokwasów rozgałęzionych.

Zrównoważona, bogata w białko dieta dostarcza do organizmu BCAA w ilości wystarczającej. Są one łatwo przyswajalne i znajdują się w wielu spożywanych produktach. Najbogatszymi w BCAA są wszystkie rodzaje mięsa, a szczególnie drób, jaja, produkty mleczne, a spośród produktów roślinnych orzechy. Z dostarczeniem odpowiedniej ilości aminokwasów rozgałęzionych do organizmu nie mają więc kłopotu nawet wegetarianie, czy weganie, a problemy z ich niedoborem występują jedynie w dwóch wypadkach – przy niedożywieniu, np. w wyniku choroby oraz podczas dużych wysiłków fizycznych, a szczególnie przy uprawianiu dyscyplin sportowych związanych z dużymi obciążeniami mięśni, np. przy kulturystyce.

Niedobory BCAA

Jeżeli ktoś rozpoczyna przygodę z kulturystyką, to posiłkowanie się suplementami z BCAA, np. ALLNUTRITION BCAA Instant albo suplementowanymi aminokwasami rozgałęzionymi napojami energetycznymi, jak ALLNUTRITION BCAA Power Drink, może rozpoczynać od pierwszego treningu, a szczególnie wówczas, gdy ma drobną budowę ciała. Przy budowie średniej może z tym poczekać do czasu zintensyfikowania treningu, a przy otyłości może się nimi wspomóc w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Jednakże w tym ostatnim przypadku trening musi być bardzo intensywny.

Ogólnie amatorzy mają swobodę, lecz zawodowi kulturyści albo amatorzy z dużym parciem na zbudowanie potężnej sylwetki, wspomagać się suplementami z BCAA po prostu muszą. Intensywny trening zawsze powoduje niedobór BCAA w organizmie, a to może skutkować katabolizmem mięśni.

Katabolizm mięśni

Jest przeciwieństwem anabolizmu, czyli budowy mięśni i oznacza ich degradację. W organizmie człowieka wygląda to tak, że podczas intensywnego treningu zaczyna brakować BCAA. Organizm nie mając możliwości syntetyzowania BCAA z innych związków, zaczyna poszukiwać tych aminokwasów w miejscach ich składowania. BCAA stanowią budulec tkanki mięśniowej, dochodzi więc do faktycznego „zjadania mięśni”.

Dla ćwiczących taka sytuacja jest nie do przyjęcia, gdyż takie „zjedzone” mięśnie trudno jest potem odbudować. Dla początkujących kulturystów zaś może stać się powodem do zniechęcenia i zarzucenia treningów.

Zmęczenie mięśni i organizmu

Podczas intensywnego treningu w organizmie wydzielana jest serotonina, powodująca zmęczenie, apatię i senność, a staje się to szczególnie uciążliwe przy niedoborze BCAA. Aminokwasy BCAA obniżają stężenie tryptofanu we krwi, a to ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie wytwarzania przez mózg serotoniny.

Oprócz z tych oczywistych powodów, BCAA łagodzi również odczucia potreningowe. Podczas ćwiczeń pojawia się pewna niedogodność, a mianowicie zakwaszenie mięśni, jak i zmęczenie i zniechęcenie. Aminokwasy rozgałęzione wydatnie zmniejszają wydzielanie się kwasu mlekowego i redukują zmęczenie.

BCAA mają jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę. Aminokwasy rozgałęzione są czymś naturalnie niezbędnym dla organizmu człowieka i praktycznie nie sposób ich przedawkować. Podczas wielu badań nie stwierdzono występowania skutków ubocznych ich przyjmowania, ale zaleca się ich nie przyjmować bez potrzeby. Człowiek, który nie ćwiczy, dostarcza ich niezbędną ilość do organizmu w codziennej diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here