Żele energetyczne w kolarstwie

0
1064

Obecnie powszechnym stało się stosowanie wszelkiego rodzaju substancji dodających energii podczas uprawiania różnorodnych dyscyplin sportu. Nie inaczej jest w kolarstwie, na półkach sklepów sportowych można znaleźć żele energetyczne na rower, którym obecnie poświęca się równie dużo uwagi jak sprawności rowera. Żele energetyczne dla kolarzy, umożliwiają utrzymanie najwyższej efektywności podczas całej przemierzanej trasy.

Jeżeli decydujemy się na stosowanie żeli energetycznych w kolarstwie, musimy dogłębnie zapoznać sie z ich składem. Jego podstawowym zadaniem jest zaopatrzenie organizmu rowerzysty w niezbędną energię, przez co niezbędnym jest, aby posiadał stosownie dobrane substancje, zapewniające ich największa efektywność. Żel energetyczny dla kolarzy powinien zawierać przede wszystkim węglowodany proste, spośród których najbardziej pożądane są glukoza oraz maltoza. Do pozostałych składników zaliczają sie węglowodany złożone w postaci skrobii, jak również fruktoza (w niewielkich dawkach).

Żele energetyczne na rower powinny posiadać również właściwości pobudzające, co wiąże sie z koniecznością obecności w ich składzie kofeiny oraz tauryny. Odpowiednie nawodnienie zapewniają glicyna, sód oraz potas, natomiast atrakcyjny smak jest zapewniany poprzez dodanie owoców. Żel energetyczny dla kolarzy może mieć bowiem różnorodny smak, ale dla sportowców, którzy nie przepadają za owocowym posmakiem produkowane są również żele o smaku neutralnym. Analizując skład kupowanego produktu należy zwrócić szczególną uwagę na substancje chemiczne i sztuczne barwniki, warto jest wybierać żele energetyczne na rower, w których będzie ich jak najmniej.

Stosowanie żeli energetycznych w kolarstwie wymaga zapoznania sie z warunkami ich przyjmowania. W przypadku krótkich dystansów, nieprzekraczających 30 kilometrów, powinno się z nich zrezygnować na rzecz czekoladowych batoników, bananów lub innych wysokoenergetycznych przekąsek. W przypadku dłuższych dystansów żele energetyczne na rower powinny być przyjmowane w ilości od 20 g do 70 g na godzinę. W przypadku sportów zawodowych zapotrzebowanie jest większe i wynosi ok. 100 g na godzinę. Obliczenie niezbędnej dawki jest zatem bardzo proste, dlatego należy unikać ich przedawkowania, które może mieć działanie przeczyszczające, a w skrajnych przypadkach spowodować zaburzenia układu krążenia. Żele energetyczne na rower nie powinny być popijane napojami izotonicznymi, natomiast dobrym zwyczajem jest płukanie ust wodą pomiędzy kolejnymi łykami.

Doświadczeni kolarze mają opracowaną taktykę dotyczącą ilości, rodzaju oraz dawkowania żeli. Nowicjusze muszą nauczyć się odpowiedniego dawkowania poprzez obserwację swojego organizmu, jak również eksperymentowanie z produktami dostępnymi na rynku. Według ogólnych zaleceń pierwsza dawka powinna zostać przyjęta po około sześćdziesięciu minutach jazdy, natomiast każda kolejna jest uwarunkowana trasą oraz indywidualnymi predyspozycjami kolarza. Cenną wskazówką jest stosowanie żeli z kofeiną przed zbliżającą sie metą, wówczas osiąga się kumulację sił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here