Podstawowe zasady zdrowego odchudzania.

Kapsaicyna – mało osób wie, co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą, mimo iż każdemu od czasu do czasu zdarza się ją spożyć. A jest to po prostu ten związek, który występuje w większości ostrych papryczek, a przede wszystkim w samym chilli, idealnie pasującym do większości dań kuchni meksykańskiej. Kapsaicyna nadaje roślinom charakterystycznego ostrego smaku. Zapewnia im tą niesamowitą nutkę pikanterii, która powoduje, że po zjedzeniu czegoś doprawionego chilli człowiek od razu musi się napić i odczuwa silne pieczenie w przełyku. Kapsaicynę uznaje się za taką roślinę, która ma po prostu poprawiać smak potraw i podwyższać ich ogólną atrakcyjność. Ma zapewniać im wyjątkowy i nietypowy smak oraz tą pikanterię, jakiej niektórzy ludzie wręcz oczekują od pewnych dań – chociażby kebabów, pizzy bądź meksykańskich makaronów. Ten związek, znany głównie ze swojego aromatu i ostrego smaku, ma jednak także wiele cennych właściwości zdrowotnych, a niektóre z nich potrafią nawet wspomóc samo odchudzanie. Kapsaicyna odchudzanie świetnie się sprawdzi. Trzeba tylko dowiedzieć się, jak ją stosować, aby rzeczywiście gubić swoje zbędne kilogramy i robić to sumiennie oraz regularnie.

Cała historia kapsaicyny jest naprawdę obszerna i bogata. Związek ten został odkryty już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Niemalże od razu odkryto jego ostrość i intensywność, ale dopiero na przestrzeni czasu świat dowiedział się o jego prozdrowotnych właściwościach – te typowo odchudzające wyznaczono znacznie później. Na samym początku stwierdzono zatem, że kapsaicyna potrafi radzić sobie z różnego rodzaju bólami. Zaczęto ją wykorzystywać w roli środków przeciwbólowych i dawniej miało to dla ludzkości ogromne znaczenie, skoro nikt jeszcze nie dysponował tymi wszystkimi tabletkami, jakie dziś my wszyscy łykamy bez opamiętania, gdy tylko poczujemy lekkie pulsowanie w głowie lub zacznie dokuczać nam ząb. Kapsaicyna stała się też ważnym elementem samego gotowania. Zaczęto uzupełniać nią różnorodne potrawy i odkrywać, że to właśnie dzięki niej zyskują one nowy, lepszy – oczywiście bardziej ostry i intensywny – smak. Właściwości tego związku do dziś są doceniane dosłownie na całym świecie. Zaciekawią one przede wszystkim tych, którzy aktualnie są na diecie odchudzającej lub pragną zgubić jeszcze kilka kilogramów do wiosny bądź lata.

W jaki sposób ten związek decydujący o ostrości papryczek chilli może więc wpłynąć na wagę ludzkiego ciała? Czy rzeczywiście potrafi ją obniżyć? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać po dogłębnym przeanalizowaniu właściwości kapsaicyny. Jak zatem one wyglądają? Według naukowców to właśnie one mogą rzeczywiście bardzo dobrze oddziaływać na masę ciała, czyli po prostu ją obniżać. Chodzi tu konkretnie o spowalnianie procesu odkładania się tkanki tłuszczowej. Kapsaicyna wręcz hamuje przyrost wagi, mimo iż nie jest to jakiś magiczny czy cudowny związek. To właśnie te jej właściwości w ostatnim czasie zainteresowały dosłownie całą ludzkość. W erze siedzącego trybu życia, który zmusza nas do spędzania przez biurkami kilkunastu godzin dziennie, niełatwo jest utrzymać prawidłową masę ciała. Brakuje czasu na zwykłą aktywność fizyczną, a o bardziej wysiłkowych ćwiczeniach na siłowni nieraz nie ma nawet mowy. Ciężko jest też znaleźć chociaż tą krótką chwilę w ciągu dnia, aby przygotować sobie samodzielnie bardziej wartościowy posiłek i zyskać pełną kontrolę nad swoim stylem żywienia. Ludzie stają się też coraz bardziej wygodni i leniwi. Nie chcą chodzić na piechotę do pracy czy nawet dojeżdżać do niej na rowerze. Wolą wsiąść do swojego samochodu albo zdecydować się na podróż tramwajem, byleby tylko nie pokonywać kolejnych kilometrów podczas ogromnej ulewy lub opadów śniegu. Taka niedbałość o odpowiedni poziom aktywności w ciągu dnia jest jedną z głównych przyczyn plagi otyłości. Dziś nawet małe dzieci mają już problemy ze swoją wagą. Czy zatem kapsaicyna odchudzanie mogłaby je rozwiązać?

Oczywiście zanim naukowcy opowiedzieli światu o odchudzających właściwościach kapsaicyny, zajęli się przeprowadzaniem licznych testów, w których badali wpływ tego związku na organizmy zwierząt. Najpierw badania przeprowadzano na myszach i szczurach, by dopiero później wziąć pod lupę normalnych zwykłych ludzi. Oczywiście takich testów nie udało się wykonać wiele, ale wyniki większości z nich pokazują to, co naukowcy przypuszczali już od dłuższego czasu. Kapsaicyna rzeczywiście może hamować proces odkładania się zbędnej tkanki tłuszczowej, choć wciąż są to jednak domniemania, których nikt nie potwierdził jeszcze na sto procent. W jednym z badań okazało się jednak, że osoby, którym przez dłuższy czas podawano codziennie określone dawki kapsaicyny, jadły po prostu mniej. Mówiły o swoim obniżonym apetycie, przez który dosłownie nie były w stanie pochłonąć normalnej porcji dania, jaka wcześniej nie stanowiła dla nich żadnego większego problemu. Testy przeprowadzane na myszach udowodniły natomiast, że związek ten potrafi wyrównywać poziom cukru we krwi. Obniża poziom glukozy i dzięki temu zapobiega nagłym skokom apetytu. A gdy łaknienie zostaje spowolnione lub nawet całkowicie zahamowane, człowiek nie ma już żadnych powodów, by sięgnąć po kolejną porcję obiadu, zrobić sobie niezdrowe kanapki lub kupić całą paczkę chipsów i skonsumować ją przed telewizorem.

Czytając pierwszy lepszy artykuł na temat sposobów ułatwiających odchudzanie, zawsze można w nim dostrzec jedną powtarzającą się regułę – mówi ona o doprawianiu potraw tymi najostrzejszymi przyprawami. Coś w tym jest, skoro kapsaicyna odchudzanie nawet w badaniach wykazała się podobnymi właściwościami. Jeżeli dana osoba nie objada się papryczkami chilli od rana do wieczora, na pewno jej one nie zaszkodzą, a być może ułatwią proces gubienia zbędnej wagi. Według niektórych dietetyków i naukowców ostre przyprawy mogą też podkręcać metabolizm – łaskoczą jelita i wywołują ich szybsze skurcze, co prowadzi do szybszego wydalania pokarmów. Kolejną ich zaletą jest to, że urozmaicają one smak dań. Dzięki temu dieta przestaje być jałowa i nudna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here