Odchudzanie po chińsku

Utrzymanie zgrabnej i smukłej sylwetki do późnych lat nie jest łatwe. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe i mała aktywność ruchowa na co dzień powoduje, że z roku na rok przybywa nam coraz więcej kilogramów. Łatwo jest przytyć, ale trudniej zrzucić nadwagę. Noworoczne postanowienia o codziennych spacerach lub porannej gimnastyce najczęściej nie są podtrzymywane już po kilku tygodniach. Chęci są dobre, ale gorzej z ich realizacją. Zawsze jest jakaś wymówka – brak czasu, obciążenie obowiązkami domowymi i zawodowymi, ciekawy film w telewizji czy właśnie nadawana transmisja pasjonującego meczu. Przy braku aktywności ruchowej nasze ciało nabiera coraz bardziej obfitych kształtów. Jaka jest na to rada?

Dobrze jest mieć w domu jakieś przyrządy do ćwiczeń – ciężarki, sprężyny, albo zamocowany we framudze drzwi poprzeczny drążek. Daje to urozmaicenie w doborze ćwiczeń i motywuje do ich wykonywania. A gdy kupimy sobie rower stacjonarny odchudzanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Typowy rower skonstruowany jest ze stelaża, na którym umieszczone jest siodełko, pedały i kierownica do wspierania rąk. Bardziej rozbudowane i lepiej wyposażone rowery stacjonarne mają też miękkie oparcie i ekrany z rozmaitymi wskaźnikami. Sprawdzimy na nich ilość wykonanych obrotów i czas ćwiczeń.
Opór pedałów można dowolnie regulować. W pierwszym okresie ćwiczeń mogą obracać się lekko – to zapobiegnie szybkiemu zmęczeniu mięśni nóg. Z biegiem dni ustawiamy specjalnym pokrętłem coraz większą siłę nacisku. Wysokość zamocowania siodełka można ustalić odpowiednio do wzrostu osoby ćwiczącej. Musi ono być na takiej wysokości, aby stopy dosięgały pedałów, a podczas kręcenia, nogi znajdowały się w wyproście maksymalnie możliwym przy tej pozycji ciała. Ręce na kierownicy muszą być tylko lekko ugięte w łokciach, wtedy unikamy obciążania kręgosłupa przez zbytnie pochylenie. Mając w domu rower stacjonarny odchudzanie możemy zorganizować dla całej rodziny. Regulacja poszczególnych elementów umożliwia dostosowanie wysokości i siły nacisku do wzrostu i aktualnej kondycji fizycznej wszystkich osób.

Wykorzystując rower stacjonarny odchudzanie możemy łączyć z innymi przyjemnymi i pożytecznymi zajęciami. Jednocześnie obejrzymy w telewizji ulubiony serial, posłuchamy muzyki albo udoskonalimy znajomość języka obcego korzystając z odtwarzacza ze słuchawkami.

Rower stacjonarny nie zajmuje wiele miejsca, można go przemieszczać w różne części mieszkania w zależności od potrzeb. Dla pełnego bezpieczeństwa musimy pamiętać, aby ten sprzęt był zawsze w pełni sprawny i ustawiony stabilnie. Konstrukcja jest tak opracowana, aby środek ciężkości znajdował się w optymalnym miejscu, co uniemożliwia niebezpieczne przechyły. Podstawa roweru pokryta warstwą gumy zapobiega przesuwaniu się podczas ćwiczeń.

Korzystając z roweru stacjonarnego rozwijamy nie tylko nogi, ale również inne grupy mięśniowe. Podczas kręcenia uruchamiają się też ramiona, mięśnie grzbietu i brzucha. Napięcie mięśni i ich ruch rozwija je, a przy tym powoduje spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wysiłek fizyczny w czasie pedałowania pomaga w odchudzaniu i kształtowaniu zgrabnej sylwetki.

Rowery stacjonarne znajdują się też w wyposażeniu siłowni, sal gimnastycznych i gabinetów rehabilitacyjnych. Dla osób uprawiających czynnie sport, przeznaczone są specjalne rowery treningowe o bardziej zaawansowanych funkcjach. Prostsze modele posłużą tym, którzy chcą poprawić swoją kondycję a przy tym stracić na wadze. W gabinetach rehabilitacyjnych ćwiczą pacjenci po wypadkach i zabiegach ortopedycznych, rowery stacjonarne pomagają doprowadzić ich do lepszej formy. Szczególną grupą wiekową są seniorzy. Swobodne i powolne pedałowanie zwiększa ich wydolność oddechową i poprawia krążenie krwi. Umiarkowane napięcia mięśni opóźniają ich zwiotczenie. Doświadczony rehabilitant potrafi też wprowadzić inne ćwiczenia z użyciem roweru stacjonarnego – skłony i wyprosty osoby siedzącej w miękkim foteliku, ćwiczenie każdej z nóg osobno albo naprzemienne zginanie i prostowanie ramion wspartych na kierownicy. Wszystko to odbywa się przy pełnej asekuracji instruktora.

Aby dobrze wykorzystać rower stacjonarny odchudzanie powinno być rozłożone na dłuższy okres. Zaczynamy od lekkiego nacisku i małego tempa kręcenia pedałami. Początkowo czas ćwiczeń nie powinien przekraczać 10 minut. Z biegiem dni stopniowo regulujemy siłę nacisku na pedały, ale tak by jej ustawienie nie było zbytnim obciążeniem dla mięśni nóg. Szybkość kręcenia zmieniamy w trakcie ćwiczeń – od najwolniejszej aż do znacznie większej i przed zakończeniem ćwiczeń. Znowu zwalniamy tempo kręcenia. Ważna jest regularność i systematyczność ćwiczeń. Nawet jeśli poświęcimy na nie tylko kilkanaście minut w ciągu dnia, efekty będą zadowalające.

W sprzedaży są rozmaite rodzaje rowerów stacjonarnych Bardziej rozbudowane, prostsze albo przeznaczone dla mniejszych dzieci. Wszystkie modele są wyprodukowane z wysokiej jakości surowców i tworzyw. Metal wykorzystany do konstrukcji może być pomalowany na biało lub w innych kolorach. Siodełka lub foteliki z oparciami wykonane są z dobrej gatunkowo skóry ekologicznej. Sprzęty te są staranie wykończone z dbałością o każdy szczegół. Podświetlane elektroniczne ekrany ze wskaźnikami działają niezawodnie. Części ruchome przemieszczają się płynnie, a ich regulacja nie stwarza najmniejszych problemów. Wysoka jakość tak solidnie wykonanych rowerów gwarantuje ich trwałość i bezpieczne użytkowanie przez długie lata.

Warto więc wybrać się do sklepu medycznego albo sportowego i obejrzeć dostępny asortyment stacjonarnych rowerów. Sprzedawca fachowo doradzi, który z nich będzie najodpowiedniejszy do naszych potrzeb. Jeśli mamy niezbyt dużo miejsca w mieszkaniu, możemy kupić mniejszy model, do zaawansowanych ćwiczeń treningowych wybierzemy model rozbudowany, ze wskaźnikami natężenia wysiłku. Ceny takiego sprzętu są na ogół przystępne, więc nowym nabytkiem nie obciążymy nadmiernie domowego budżetu. A gdy posiadamy rower stacjonarny odchudzanie stanie się łatwe i przyjemne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here