biegunka
fot. pixabay.com

Biegunka to dość częsta dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/wodnista-biegunka-przyczyny-przebieg-sposoby-leczenia/

Biegunka wywołana stresem

Biegunka może mieć różne podłoże. U osób, które nie najlepiej radzą sobie ze stresem biegunka może poprzedzać ważne wydarzenia, które wywołują tremę. Trudno zapanować nad taką reakcją organizmu. Można próbować technik relaksacyjnych, odciągnąć myśli od stresujących spraw, jednak rzadko przynosi to oczekiwany rezultat. Najczęściej w tym wypadku musimy po prostu pogodzić się z tym, że taka jest nasza natura. Być może z czasem, będzie nabierzemy większego dystansu do wielu kwestii. Napewno nie warto zmuszać się do jedzenia, gdy męczy nas biegunka wywołana stresem. Spotęguje to jedynie objawy. Zazwyczaj taka biegunka nie trwa długo, nie jest więc niebezpieczna dla naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio się nawadniać, aby nie osłabić organizmu.

Biegunka wywołana zatruciem

Biegunka może być też reakcją obronną naszego organizmu na spożycie produktu, który nam nie służy, zawiera toksyny czy jest zepsuty. W ten sposób organizm broni się przed zatruciem, usuwając jak najszybciej szkodliwe substancje. Taka reakcja organizmu pojawia się również po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Wywołują ją także alergie pokarmowe. Jeśli biegunka męczy nas regularnie warto udać się na konsultacje do specjalisty i wykonać testy na nietolerancje pokarmowe, aby wykluczyć z diety produkty, na które jesteśmy uczuleni. Biegunka ma wtedy zazwyczaj intensywny przebieg, jednak po dość krótkim czasie dochodzimy do siebie. Tak jak w przypadku każdej biegunki najważniejsze jest przyjmowanie właściwej ilości płynów.

Biegunka wywołana wirusami, bakteriami

Najcięższy przebieg ma zazwyczaj biegunka towarzysząca  takim chorobom jak grypa żołądkowa czy jelitowa, rotawirusy. Biegunka w takim wypadku trwa zazwyczaj kilka dni, najbardziej intensywna jest w pierwszym etapie. Zazwyczaj towarzyszy jej też wysoka temperatura. Choroby te leczy się objawowo – zbija temperaturę, nawadnia organizm oraz uzupełnia elektrolity. Jeśli objawy nie łagodnieją, a organizm jest bardzo osłabiony należy zgłosić się czym prędzej do lekarza. 

Przeczytaj też: http://www.miss-fit.pl/leczenie-pokrzywki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here