nerwica

Psycholodzy potwierdzają, że pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na stale wzrastającą liczbę pacjentów, u których rozpoznaje się stany nerwicowe. Niepewność jutra, obawa o zdrowie swoje i bliskich, strach przed utratą pracy, niemożność realizowania założonych planów w obliczu nakładanych restrykcji. Wszystko to sprawia, że do gabinetów psychologów zgłasza się coraz więcej osób. Jeśli i Ty zauważyłeś u siebie przedłużający się spadek formy, przewlekły, paraliżujący stres, nagłe zmiany nastroju, wycofanie albo inne, niepokojące symptomy – warto sprawdzić, czy masz nerwicę.

Objawy nerwicy

Zanim zgłosisz się do specjalisty, możesz sprawdzić, jakie są objawy nerwicy. Test na występowanie tego stanu chorobowego możesz wykonać online. Wykonują go niektórzy psycholodzy, ale można taki przeprowadzić również samodzielnie.

Do najczęściej rozpoznawanych zaburzeń stanu psychiki o podłożu nerwicowym zalicza się:

  • uczucie niepokoju, lęku, zagrożenia, smutku,
  • obsesyjne myśli, które potęgują uczucie niepokoju, 
  • rozdrażnienie, zmienność nastroju, płaczliwość,
  • uczucie zmęczenia, ospałość albo wręcz przeciwnie – bezsenność,
  • spadek libido.

Co więcej, w nerwicy występować mogą również objawy fizyczne, takie jak napięcie mięśniowe, bóle kości i stawów, bóle brzucha, stany migrenowe, wymioty i mdłości, zaburzenia oddychania, uczucie kłucia w klatce piersiowej.

Test na nerwicę

W celu właściwego rozpoznania nerwicy, specjaliści coraz częściej wykorzystują profesjonalne testy. To między innymi test DASS, skala depresji Becka czy Hamiltona. Dzięki wynikom takiego testu udaje się nie tylko rozpoznać chorobę, ale też dobrać właściwe leczenie.

Każdy, kto podejrzewa u siebie stany nerwicowe, może wykonać test na nerwicę dostępny w sieci bezpłatnie. Oczywiście nie jest on profesjonalny i nigdy nie powinien być jedynym czynnikiem, który decyduje o podjęciu konkretnej terapii, ale daje podstawę do realizacji dalszych kroków w celu walki o własne zdrowie psychiczne. Wyniki takiego testu mogą wskazywać na konieczność umówienia wizyty u specjalisty.

Osoby, które podejrzewają u siebie nerwicę, powinny zgłosić się do wykwalifikowanego specjalisty. Brak reakcji i bagatelizowanie swojego stanu może być bowiem przyczyną jeszcze poważniejszych trudności. W skrajnych, zaawansowanych już przypadkach u pacjentów pojawiają się myśli samobójcze, które bardzo często kończą się niestety udanymi próbami samobójczymi. Każdego roku wzrasta liczba odnotowywanych samobójstw i to u coraz młodszych osób. Ogromny problem w tym zakresie zauważa się wśród nastolatków, a wpływ na to ma nie tylko panująca pandemia koronawirusa.

Walka z nerwicą jest bardzo często długa i nierówna, trwa nierzadko latami. Niestety, stany depresyjne i nerwicowe lubią nawracać, więc osoby, które raz podjęły profesjonalne leczenie i terapię, powinny pozostać pod stałą kontrolą specjalistów – najlepiej lekarza psychiatry i psychoterapeuty jednocześnie.

Pamiętajmy, że znowu można patrzeć na życie przez „różowe okulary”, ale w tym celu trzeba podjąć wysiłek i spróbować zawalczyć o własne zdrowie. Jeśli widzisz niepokojące objawy u siebie albo kogoś z Twoich bliskich, reaguj! Nie ma takich trudności, z których nie da się wyjść, a objawy cierpienia psychicznego można skutecznie i szybko łagodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here