Kilka porad o tym, jak odchudzić ciało a nie portfel.

Postanowienia o zmianie trybu życia często towarzyszą ludziom u progu każdego kolejnego nowego roku. Nawet jeśli jesteśmy zadowoleni z siebie i swoich osiągnięć, to pragniemy więcej i stawiamy przed sobą nowe cele. Wytyczanie celów jest bardzo istotne i ma sens tylko wówczas, gdy są to cele mierzalne i realne do osiągnięcia. Postanowienie typu „na złość wszystkim będę szczęśliwa” jest super, ale trudno uznać co jest miarą tego szczęścia, co sprawi, że tak właśnie się poczuję. Cele powinny dotyczyć nas i naszych bliskich, a ich osiągnięcie możliwe, realne.
Pomiędzy licznymi zamierzeniami planowanymi na Nowy Rok są te dotyczące zmiany wyglądu, diety, trybu życia. Większość ludzi nie jest zadowolona ze swojego wyglądu, a wielu nie akceptuje siebie zupełnie. Niska samoocena rzutuje na funkcjonowanie człowieka w licznych obszarach, na przykład na rynku pracy. Osoby wycofane, niepewne swoich możliwości przegrywają w wyścigu szczurów nawet z tymi, którzy są głupsi i słabiej wykształceni, ale przez pewność siebie, otwartość, odwagę potrafią przebić się i być zauważonymi przez pracodawców. Niezadowolenie z wyglądu najczęściej spowodowane jest nadwagą czy otyłością. Współcześni Polacy to naród ze znaczną nadwagą. Badania statystyczne stawiają Polskę na piątym miejscu w Europie pod względem ilości ludzi mających problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Zbyt duży wskaźnik BMI ma 60% mężczyzn i 49% kobiet żyjących w naszym kraju. Razem z Polakami w grupie wiodącej w tym niechlubnym rankingu są Niemcy, Białorusini, Czesi, Słowacy. Prognozy nie są optymistyczne – w porównaniu z poprzednimi badaniami ilość ludzi z nadwagą w naszym kraju wzrosła o trzy punkty procentowe. Doskonała sytuacja gospodarcza i wzrost zamożności mieszkańców Polski sprawiają, że Polacy kupują i spożywają coraz więcej jedzenia, które jest tanie i łatwo dostępne. Prognozy gospodarcze dla kraju są nadal dobre, więc ludzi z nadwagą raczej nie ubędzie. Naukowcy biją na alarm. Jeśli natychmiast nie zacznie się systemowa, poważna, powszechna edukacja w tym zakresie, to naród skazany będzie dalsze obniżanie poziomu zdrowotności, a liczba zgonów wywołanych chorobami mającymi podłoże w otyłości będzie coraz większa.
Podjęcie walki z nadwagą jest decyzją poważną a kuracja odchudzająca wymaga odpowiedniego, dobrego planu działania. Wiele osób zanim ją zacznie szuka informacji na temat najlepszych metod. Wielokrotnie podczas przeszukiwania zasobów Internetu można znaleźć opisujące skuteczne odchudzanie forum, blog, czy artykuł na różnych stronach poświęconych zdrowiu i urodzie. W wielu przypadkach są to bardzo przydatne opisy własnych przeżyć.
Szczególnie warto poświęcić uwagę na czytanie wpisów na forach tematycznych. Mnóstwo ludzi opisuje swoje doświadczenia z różnymi dietami. Jednak wybieranie diety dla siebie po przeczytaniu kliku wpisów nie jest najlepszym sposobem. Czasem wśród użytkowników for są szeptacze, którzy opisują cudowne środki farmakologiczne lub reklamują zakup diety u jakiegoś specjalisty. Takie wpisy, to działalność reklamowa, a nie wymiana doświadczeń i warto podchodzić do nich z rozwagą i dużą dawką krytycyzmu.
Jednak większość osób umieszczających wpisy może nas świetnie motywować podczas kuracji odchudzającej. Forum może być cudowną grupą wsparcia, uczestnicy której porównują swoje osiągnięcia i dają sobie wzajemnie powody do wytrwania w postanowieniach.
Czasem trudno jest oddzielić informacją zawierającą reklamę od zwykłej opinii, którą ktoś umieszcza chcąc podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Warto więc zweryfikować niektóre wpisy przeszukując inne fora tematyczne lub czytając artykuły specjalistyczne na temat danej diety, leku, suplementu, zestawu ćwiczeń, hipnozy czy innej metody odchudzania.
Zdecydowanie najlepiej jest, jeśli informacje z Internetu można zweryfikować w realu. Do tego potrzebni są specjaliści zajmujący się leczeniem nadwagi i otyłości. Pierwszym takim pomocnikiem naszej kuracji powinien być nasz lekarz rodzinny. Znając nas i naszą rodzinę od lat wie, czy nadwaga to kwestia zmiany trybu życia, zaniedbań czy być może jest spowodowana chorobą. Lekarz za pomocą wyników zleconych wcześniej badań oceni stan zdrowia i orzeknie, czy dobrana kuracja odchudzająca jest bezpieczna. Lekarz jest potrzebny nie tylko na początku kuracji, ale również w trakcie jako specjalista monitorujący stan zdrowia podczas diety i wzmożonego wysiłku fizycznego. Wizyty w gabinecie lekarskim raz na miesiąc czy raz na sześć tygodni mogą stanowić dobry czynnik motywacyjny. Przecież nie chcemy sprawić doktorowi zawodu, więc robimy wszystko aby na każdej kolejnej wizycie waga pokazywała coraz niższe wartości.
Internetowe sensacje może nam pomóc zweryfikować specjalista od żywienia, czyli dietetyk. Wiele osób błędnie kojarzy dietetyka wyłącznie z odchudzaniem. Specjaliści od żywienia pomagają również tym ludziom, którzy nie mogą przytyć oraz wszystkim, którzy potrzebują wskazówek dotyczących żywienia podczas choroby, rekonwalescencji czy ogólnie dla zdrowego trybu życia. Gabinety dietetyków są często usytuowane obok gabinetów psychologów, którzy pracują indywidualnie lub grupowo z osobami prowadzącymi kuracje odchudzające. Psychologiczne wsparcie specjalisty oraz wsparcie grupy osób mających podobne problemy to najlepszy czynnik motywujący do podejmowania kolejnych wyzwań i wysiłku.
Podczas prowadzenia kuracji odchudzającej można zostać aktywnym użytkownikiem forum tematycznego. Z osoby poszukującej informacji i wsparcia mamy szansę stać się dla kogoś podporą, mentorem wytyczającym drogę, dającym dobre wskazówki i bezcenne rady. Może warto swoją drogę krzyżową kuracji odchudzającej opisać w formie blogu, albo dziennika wydarzeń. Założenie strony z blogiem jest dziecinnie proste, a świadomość, że ktoś czyta nasze teksty i korzysta z naszych doświadczeń daje równie dużą satysfakcję, jak rezultaty kuracji odchudzającej. Może blog będzie doświadczeniem, które zapoczątkuje przygodę z twórczością literacką czy dziennikarską?
Nigdy nie wiadomo dokąd może doprowadzić nas takie jedno noworoczne postanowienie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here