Przywracać zdrowie żywieniem

Czy marzysz o tym, aby schudnąć i odżywiać się zdrowo, ale już na starcie poddajesz się zdemotywowana brakiem pomysłów, czasu i chęci? Wiele osób, w tym pewnie i Ty, myśli, że przygotowywanie zdrowych i zarazem pysznych dań jest pracochłonne i kosztowne.
Co więcej, wiele osób przekonana jest o tym, iż dania fit są monotonne i po prostu niesmaczne. Nic bardziej mylnego! Zdrowe odżywianie to styl życia. Trzeba się go nauczyć. Zdrowe odżywianie to przygoda, która niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Traktuj dietę jak coś przyjemnego, jak podróż, która ma pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, zdrowie i całe życie.

Dlaczego warto dbać o to, co jemy?
Dlatego, że zdrowe odżywianie jest lekiem na wiele chorób. Konrad Gaca w swojej książce pd tytułem „Kuchnia FIT 2” zapewnia, że mądre żywienie przekłada się na lepsze samopoczucie, a jedząc zdrowo ładujemy wewnętrzne akumulatory i dostarczamy materiału do regeneracji. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele w naszym życiu zależy od pożywienia. Niektórym ciężko uwierzyć jak bardzo może wpłynąć na nasze życie rezygnacja z cukru i soli, a także smażonych potraw. Wiele błędów żywieniowych spowodowana jest utartym schematem myślowym lub „tradycją” dlatego warto sięgać bo specjalistyczną lekturę, która ma na celu zachęcić nas do przełamania swoich przyzwyczajeń i stereotypów. Początki mogą wydawać się trudne. Wszystko co nowe budzi w nas lęk i wątpliwości, ale przekonana jestem, iż wcale nie trzeba dużo wysiłku do zmian, wystarczy wyobraźnia. Przecież zamiast soli, możesz dodać do potraw dużą ilość świeżych, aromatycznych ziół, a zamiast cukru do deseru użyć erytrytolu lub ksylitolu. Smażenie z kolei możesz zastąpić gotowaniem tradycyjnym, gotowaniem na parze lub pieczeniem. Zdrowe odżywianie to wybory, zdrowe wybory. I wcale nie wymaga to wielu kompromisów.
Dbanie o zdrowe odżywianie to dbanie również o to, aby jedzenie było smaczne i ładnie się prezentowało. Jedzenie to frajda. Powinno cieszyć podniebienie oraz oczy.

Książki kulinarne, w tym książka Konrada Gacy zachęca do wspólnego gotowania i bycia fit. Gaca odchudzanie traktuje jako coś, czym należy się cieszyć, delektować, a zarazem relaksować! Co więcej, namawia do eksperymentów bliskich i przyjaciół. Zdrowe odżywianie to leczenie naszego ciała, cieszmy się tym.
Składniki używane do dań w książkach typu „przepisy FIT”, wcale nie muszą być drogie i trudno dostępne. Coraz więcej autorów przykłada wagę do tego, aby stworzyć coś niebywałego i niestandardowego z klasycznych, łatwo dostępnych produktów. Konrad Gaca uświadamia, że sekret tanich i smacznych fit przepisów nie tkwi w wyszukiwaniu wymyślnych składników, ale w odpowiednim dobraniu tych, które towarzyszą nam na co dzień i wyeliminowaniu tego, co nam szkodzi.
Każda osoba, która przekona się do zdrowego stylu życia jest dla promotora zdrowego odżywiania jak trofeum.
Mądre odżywianie to więcej energii, lepsze samopoczucie, kondycja i zdrowie. Książki i poradniki tworzone są po to, aby uświadamiać społeczeństwo, zachęcać do dbania o codziennie posiłki i przekonać, że warto zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Ewa Dąbrowska w swojej książce pod tytułem: „Przywracać zdrowie żywieniem” uświadamia czytelników, że stosując tradycyjne leczenie farmakologiczne, obserwuje ustępowanie jedynie objawów chorób, a nie ich przyczyny. Choroba zwykle postępuje, gdyż jej przyczyna pozostaje nienaruszona. Z tego też właśnie powodu wielu pacjentów wraca do szpitali jak bumerang (często z nasilonymi objawami). Chemia i leki nie pozostają obojętne dla naszego organizmu, mają szereg działań ubocznych, a często rozwija się też oporność na ich działanie. Ewa Dąbrowska w swojej książce skupia się na problemie powszechnej nieznajomości zasad zdrowego żywienia. Wegetarianizm na przykład traktowany jest jako dziwactwo i coś szkodliwego, a tradycyjny schabowy podlega akceptacji jako „dobre pożywienie”. Organizm człowieka to wspaniały, samoregulujący się układ, który dąży do utrzymania stanu równowagi, czyli zdrowia. Ta zdolność organizmu do samoleczenia znana była już w dawnych wiekach jako vis mediatrix naturae. Jednak współczesny człowiek odszedł już dawno od „praw natury” i „ulepszył” pokarm przez proces rafinacji, denaturacji i chemicznych dodatków. To właśnie przez te „ulepszenia” w organizmach ludzkich nagromadziły się liczne złogi, gdyż własne, mechanizmy oczyszczania zostały zachwiane. Rozwinęły się na szeroką skalę cierpienia zwane chorobami cywilizacyjnymi. Zapominamy, że zdrowie możemy odzyskać naturą! Nie szukajmy ratunku w chemii, lecz skupmy się na powrocie do życia zgodnego z prawami natury! Równowaga w organizmie to równowaga w żywieniu.

Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej naturalnych metod leczenia chorób współczesnej cywilizacji okazała się głodówka lecznicza lub dieta warzywno-owocowa, a następnie zmiana stylu życia poprzez wprowadzenie zdrowego pożywienia na stałe. Miało to na celu maksymalne oczyszczenie organizmu ze złogów, przywracało równowagę kwasowo-zasadową i doprowadzało do ustępowania chorób cywilizacyjnych.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na funkcjonowanie organizmu jest żywienie, które w zależności od przyjętego modelu, może wywołać chorobę lub przywrócić zdrowie, a nam zależy właśnie na tym drugim aspekcie. Pamiętaj, że choroby spowodowane złym żywieniem rozwijają się podstępnie i przewlekle, pokarm jest uważany za szkodliwy tylko wtedy gdy nam szkodzi, jesteśmy mocno przyzwyczajeni do swojego modelu żywienia, objawy chorób wiążemy z procesem starzenia się, a nie z żywieniem, a wiedza z zakresu wartości biologicznej pokarmu jest znikoma.
Mięso poddane obróbce termicznej gnije w jelitach, jest czynnikiem toksycznym i trującym organizm.
Mleko krowie również podlega gniciu w jelitach i może być przyczyną zmian zwyrodnieniowych, miażdżycy i odwapniania kości.
Oleje roślinne mają ogromną wartość biologiczną, gdyż z nich powstają m.in. prostaglandyny przeciwmiażdżycowe. Tylko oleje surowe mają dużą wartość i przyswajalność.
Biały cukier uważa się za „białą truciznę”, gdyż wywołuje najwięcej chorób cywilizacyjnych m. in. otyłość, cukrzycę, nadciśnienie.
Nadmierne spożywanie tłuszczy, białka zwierzęcego i cukrów sprzyja powstawaniu w organizmie aktywnych związków zwanych wolnymi rodnikami – mają one wpływ na szybsze starzenie się organizmu.
Mając tą wiedzę już teraz możesz wprowadzać zmiany w swoim życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here