Podstawowe zasady zdrowego odchudzania.

Odchudzanie to nie tylko dieta, trochę sportu i parę wyrzeczeń. Odchudzanie to zmiana nawyków żywieniowych. To zmiana trybu życia, zmiana harmonogramu posiłków i pewnych produktów już na stałe. Zmień swoje życie dzięki kilku prostym zasadom. To tylko kilka kroków dzięki którym poczujesz się lepiej, poczujesz się zdrowsza, silniejsza i bardziej pewna siebie.
Skup się przede wszystkim na regularnym odżywianiu. Spożywaj pięć małych posiłków dziennie o stałych porach. Dzięki temu unikniesz nagłym napadom głodu w ciągu dnia oraz wyregulujesz swój metabolizm.
Odchudzanie to nie głodówka. Odchudzanie to jedzenie. Pamiętaj o tym! Zaplanuj swoje posiłki wcześniej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się oswoić z dietą. Planując posiłki planuj również listę zakupów. Dzięki temu unikniesz zakupu niepotrzebnych produktów. Na zakupach wybieraj produkty świadomie. Skorzystaj z oferty Bio sklepów lub sklepów ze zdrową żywnością. Sprowadzane tam produktu są certyfikowane. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz żywność wysokiej jakości.
Restrykcyjna dieta to nie tylko zaburzenie przemiany materii. To również gwarancja uzyskania „efektu jojo”. Na czym to polega? W skrócie polega to szybkiej utracie masy ciała na skutek diety o niskiej kaloryczności. Organizm na skutek szybkiego chudnięcia przełącza się na „tryb oszczędny”, a my usatysfakcjonowani szybkim chudnięciem zaczynamy jeść coraz to więcej. Organizm zaczyna więc odkładać dwa razy więcej ze spożywanego jedzenia na zapas przed kolejną głodówką! Czy ma to sensu?
Zdrowie to woda! Nawadniaj swój organizm regularnie! Nasze organizmy składają się z wody w 90%-tach, zatem potrzebują wody aby żyć i poprawnie funkcjonować. Ciekawy jest fakt, że bez jedzenia ludzki organizm wytrzyma dużo dłużej niż bez wody. Woda nie tylko nawadnia organizm. Woda odpowiada również za nawilżenie skóry, usprawnia metabolizm oraz pracę nerek, a także niweluje uczucie głodu. Aby wyrobić sobie nawyk picia wody miej przy sobie zawsze butelkę (2 litrową) wody mineralnej.
Jeżeli masz ochotę na sok, wybierz ten świeżo wyciskany. Zainwestuj w blender lub sokowirówkę i codziennie zrób sobie chociaż jeden zdrowy koktajl. Możesz zmiksować wszystko, czego dusza zapragnie! Shake z jabłka, banana, cytryny i szpinaku dostarczy nie tylko kompletu witamin i mikroelementów, ale również postawi Cie rano na nogi szybciej niż kawa.
Odchudzanie, aby było zdrowe i korzystne dla organizmu musi iść w parze ze sportem. Początki mogą być trudne więc stopniowo zwiększaj swoją aktywność. Unikaj windy (spaceruj schodami), zamiast jechać do pracy samochodem – zrób sobie spacer. Basen a odchudzanie? Basen jest idealną formą aktywności dla amatorów sportu oraz osób chcących schudnąć. Pływanie aktywuje do pracy wszystkie mięśnie, a ponadto nie obciąża kręgosłupa.
Zdrowe odchudzanie to również zdrowe wybory. Zamiast białego pieczywa wybierz razowe, pełnoziarniste. Zamiast ziemniaków na obiad wybierz ryż lub kaszą (gryczaną, jaglaną). Zamiast tłustego, smażonego schabowego skuś się na gotowaną lub pieczoną pierś z kurczaka, Zamiast tłustego sera żółtego wybierz chudą wędlinę. Zamiast słodkich jogurtów zawierających cukier wybierz jogurt naturalny bez cukru ze świeżymi owocami. Zamiast cukru użyj miodu do kawy lub herbaty. Zamiast smażyć tradycyjne frytki na głębokim tłuszczu wybierz wersję pieczoną z batatów. Zamiast objadać się klasycznymi chipsami wybierz chipsy z banana, buraka, pasternaka lub mango. Zamiast słodkich draży wybierz daktyle w gorzkiej czekoladzie. Zamiast jajecznicy na bekonie wybierz na śniadanie owsiankę z owocami. Pamiętaj, odchudzanie to wybory, a zdrowsze zamienniki wcale nie muszą być gorsze.
Zaprzyjaźnij się też z warzywami i owocami. Niech będą dodatkiem do każdego posiłku. Skup się na tym, aby unikać produktów wysoko przetworzonych. Czytanie składów nie jest wcale takie trudne. Sprawdzaj w tabeli zawartość tłuszczu i soli, unikaj wzmacniaczy smaku (Glutaminian Sodu) oraz konserwantów („E”) oraz tłuszczów nasyconych.
Sól i cukier to biała śmierć. Zamiast soli sięgnij po świeże zioła, a cukier zastąp miodem lub erytrytolem lub ksylitolem.
Obserwuj swój organizm oraz to, jak zachowuje się po jedzeniu. Jeżeli zauważysz jakąkolwiek nietolerancję ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zgaga, biegunka) odstąp od produktu oraz konsultuj się z lekarzem.
Na zawsze pożegnaj się z fast foodami! O tyle o ile małe grzeszki w postaci czekolady lub batonika są dozwolone, tak bary szybkiej obsługi i dania tam serwowane są grzechem nie do przebaczenia. Jeżeli skupisz się na regularnym jedzeniu i unikniesz napadów głodu w ciągu dnia, łatwiej Ci będzie rozstać się z barami szybkiej obsługi. Jedzeniu typu burgery, hot-dogi, kebaby nic nie wnosi do naszego organizmu poza tłuszczem i niebotyczną ilością soli i wzmacniaczy smaku. To prosta droga do otyłości i chorób serca.
Monitoruj stan swojego organizmu. Zrób podstawowe badanie krwi przed i w trakcie diety. Dzięki temu będziesz miał/miała obraz tego, jak Twój organizm reaguje na zmiany w diecie. Niedobory czegokolwiek konsultuj a lekarzem! Jeżeli będzie taka konieczność sięgnij po suplementację, aczkolwiek unikaj tabletek „CUD” na odchudzanie, spalanie tłuszczu czy hamowanie apetytu.
Nie poddawaj się i nie rezygnuj jeżeli nie widzisz rezultatów! Odchudzanie to proces długotrwały. To nie dieta cud, która nosi tytuł: „Schudnij w tydzień”. To trwała zmiana nawyków żywieniowych, która przynosi wiele korzyści. Nie rezygnuj jeżeli nie widzisz efektów. Twój organizm na pewno Ci to wynagrodzi.
Jeżeli masz problem ze zmianą nawyków żywieniowych, nie potrafisz ułożyć sobie diety, nie masz doświadczenia w gotowaniu i układaniu jadłospisu lub po prostu nie wiesz „jak zacząć” skorzystaj z rady specjalisty np. dietetyka. Taka konsultacja pozwoli Ci określić własne możliwości oraz cele. Dietetyk ułoży specjalnie dla Ciebie plan żywieniowy oraz wyjaśni podstawowe zasady zdrowej diety. To właśnie z dietetykiem powinieneś/powinnaś konsultować wszelkie zmiany, a także postępy (lub ich brak) diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here