Odchudzanie po chińsku

Dawno, dawno temu… Nie, nie w odległej galaktyce. W dalekiej Azji, a konkretnie w Chinach rozpoczęto uprawę pewnej rośliny. A właściwie drzewa liściastego. Z czasem uprawa zaczęła się rozprzestrzeniać, z początku na najbliższe terytoria, aż w końcu, w jedenastym wieku pojawiła się w Europie. Jako że technicznie zawsze byliśmy w pewien sposób na uboczu cywilizacji, w Polsce zaczęto ją uprawiać dopiero na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Dziś uprawia się ją niemal na każdym kontynencie.

Rośliną tą jest morwa biała – najszerzej zbadany przez różnego rodzaju naukowców gatunek morwy. Morwa już od wieków zyskuje globalną popularność, a to ze względu na jej wyjątkowe właściwości lecznicze. Dzięki postępującym badaniom naukowym możemy coraz więcej dowiedzieć się o tajemnicy jej dobroczynnego i zbawiennego działania. Zawarte w niej substancje regulują poziom glukozy we krwi, dlatego też morwa biała znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu oraz zapobieganiu cukrzycy. Nie jest to jednak jej jedyna właściwość.

Morwa biała kryje w sobie całą gamę niezwykle cennych właściwości leczniczych. I to można by rzec, że wszędzie – w korzeniu, liściach i owocach. Najwięcej życiodajnych składników znaleźć zaś można w korze jej korzenia. Morwa biała od lat jest z powodzeniem wykorzystywana w ludowej medycynie na terenie Azji, a od niedawna również i na innych kontynentach. Jej właściwości można bez najmniejszego grama przesady nazwać zbawiennymi. Wśród nich bowiem można znaleźć działanie przeciwmiażdżycowe, wspomaganie leczenia cukrzycy i procesu odchudzania, zapobieganie nowotworom oraz zmniejszanie ryzyka występowania choroby Alzheimera. Morwa biała wykazuje także właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Świeże owoce morwy białej są jadalne, a słodkawym smakiem oraz wyglądem mogą przywodzić na myśl jeżyny. W zależności jednak od odmiany mogą różnić się barwą. Owoce morwy białej są doskonałym źródłem flawonoidów, garbników oraz pektyn. Jakie są natomiast ich właściwości? Warto tu wspomnieć, że mają one działanie przeciwnowotworowe, wydatnie wpływają na właściwą perystaltykę jelit, zmniejszają anemię oraz obfite krwawienia, a także oczyszczają nasz organizm ze wszelkich toksyn. To jednak nie wszystko. Owoce morwy białej mają ponadto działanie moczopędne oraz wykazują właściwości przeciwgorączkowe. Działają ściągająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, co sprawia, iż szczególnie można je polecić osobom cierpiącym na chorobę wrzodową dwunastnicy lub żołądka. Suszone owoce morwy białej działają na nasz organizm wzmacniająco i regenerująco. Warto też spożywać konfiturę z morwy białej – zabezpiecza ona bowiem komórki przed uszkodzeniem i opóźnia ich proces starzenia się. Należałoby też wspomnieć o wartościach odżywczych owoców morwy białej. Na pewno są one niskokaloryczne – mianowicie, w stu gramach tego owocu znajdziemy tylko czterdzieści trzy kilokalorie – a także niezwykle bogate w witaminę C. Nawet garść owoców wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie na nią aż w sześćdziesięciu procentach. To naprawdę dużo. Morwa biała jest również doskonałym źródłem żelaza, szczególnie łatwo przyswajalnego w obecności witaminy C. To jednak nie wszystko. Owoce morwy białej są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, magnezu, potasu, a także witamin B2 i K. Co się tyczy zaś wartości odżywczych jako samych w sobie, kwestia prezentuje się następująco – poza dość niską kalorycznością, sto gramów owoców zawiera w sobie prawie dziesięć gramów węglowodanów, niecałe pół grama tłuszczu, blisko półtora grama białka oraz prawie dwa gramy błonnika.

Jednak nie tylko owoce morwy białej słyną ze swoich leczniczych właściwości. Te są również przypisywane liściom drzewa. Działają one antyhiperglikemicznie, antyoksydacyjnie, moczopędnie i przeciwgorączkowo. Ponadto obniżają one poziom glukozy we krwi oraz pobudzają laktację. Dzięki tym oraz innym swoim właściwościom liście morwy białej wykorzystywane są pomocniczo przy leczenie cukrzycy typu drugiego. Ponadto, liście morwy zawierają cały szereg niezwykle cennych witamin. Możemy znaleźć wśród nich pirydoksynę, ryboflawinę, tiaminę oraz witaminę PP, korzystnie wpływającą na pracę mózgu.

Na owocach i liściach lecznicze właściwości morwy się jednak nie kończą. Pozostaje jeszcze korzeń rośliny. Wyciąg z korzenia morwy białej zapobiega rozwojowi nowotworów, natomiast kora korzenia rośliny działa przeciwcukrzycowo, przeciwutleniająco, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.

Wydatny wpływ posiada też morwa biała na odchudzanie. Warto tu wspomnieć o tym, iż wyciąg z liści morwy białej hamuje aktywność enzymów odpowiadających za rozkład cukrów złożonych do cukrów prostych. To sprawia, że nie ulegają one wchłonięciu w układzie pokarmowym. Proces ten przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej, dlatego też roślina jest doskonałym naturalnym środkiem, działającym wspomagająco na proces odchudzania.

Morwa biała ma także bardzo duży wpływ na hamowanie łaknienia, co sprawia, że osoby borykające się z problemem otyłości mogą łatwiej uporać się z chęcią podjadania pomiędzy posiłkami. Ma to odniesienie głównie do słodyczy, stąd też dieta odchudzająca ma większe szanse na powodzenie po włączeniu do niej morwy jako składnika. Również spożycie soku z morwy pozwala znacząco obniżyć stężenie trójglicerydów w naszej wątrobie. Owoce morwy są także doskonałym źródłem antocyjanów, wykazujących niezwykle pozytywne działanie u osób zmagających się z nadwagą i otyłością.

Poza naturalnymi i nieprzetworzonymi owocami morwy, a także sproszkowanymi jej liśćmi, istnieją liczne suplementy diety powstałe na bazie tej rośliny. Zawierają one naturalne ekstrakty z morwy i mogą występować w różnych formach – najczęściej jako różnego rodzaju herbatki, soki, suszone owoce, syropy czy tabletki. Najlepszym jednak sposobem na sprawdzenie leczniczych właściwości morwy jest picie herbaty z jej liści.

Jak więc widać, morwa biała jest prawdziwym skarbem natury. Jej lecznicze właściwości sprawiają, iż zawsze warto mieć ją w domowej apteczce czy też zielniku – obojętnie, pod jaką postacią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here