Odchudzanie po 50 roku życia

Nadmierna waga ciała, to najczęściej efekt naszego obżarstwa. Gdyż najwięcej ludzi na świecie tyje ustami. Poprzez nieracjonalne i niewłaściwe odżywianie. Przeciętny człowiek nie zwraca uwagi na sposób swojego odżywiania. Zaczyna zwracać uwagę na to co je dopiero wtedy, gdy zaczynają się kłopoty ze zdrowiem. Lub, gdy waga ciała wskazuje wiele kilogramów za dużo. Wówczas nie jest to już nadwaga, lecz otyłość. Wtedy rozpoczyna się wertowanie stron internetowych w poszukiwaniu diety cud. Jak i wywiad wśród przyjaciół, czy aby ktoś nie zna skutecznej metody na odchudzanie. I następuje użalanie się nad sobą i narzekanie na zły los. Bo ciężko i niewygodnie chodzić z taką wagą. Lecz taką wagę zawdzięczamy wyłącznie sobie.
Niezdrowe jedzenie, wysokokaloryczne napoje, nałogowe przejadanie się i nadmierna konsumpcja węglowodanów doprowadza do stanu otyłości. Jak również brak aktywności ruchowej, duże spożycie soli kuchennej, mała ilość spożywanych płynów, niewłaściwe godziny spożywania posiłków, alkohol. Wszystko razem powoduje, że tyjemy i tyjemy. I zanim się spostrzeżemy waga sięga ponad trzydzieści, pięćdziesiąt, albo i więcej kilogramów za dużo. I przed nami odchudzanie, które nie jest już takie łatwe. Tym bardziej odchudzanie po 50. Dla kobiet czas po menopauzie jest trudny z dwóch powodów. I choć jest to absolutnie naturalny proce w życiu każdej kobiety, to jednak jest też bardzo męczący. Gdyż z jednej strony istnieje obciążenie organizmu zmianami związanymi z klimakterium. Organizm kobiety zmaga się wtedy z licznymi dolegliwościami. A z drugiej strony wiele kobiet w tym okresie zaczyna przybierać na wadze. Co jeszcze bardziej obciąża ich fizycznie i psychicznie. Gdyż w tym okresie każda kobieta chciałaby nadal pięknie wyglądać. A tu organizm się buntuje i nastręcza kłopotów. Lecz wszystko jest do opanowania i trzeba to przejść, jak odrę.
Naukowcy i lekarze bija na alarm, że populacja świata pędzi ku zagładzie poprzez nadwagę i otyłość. Bardzo przykre jest gdy nie można człowieka chorobliwie otyłego zabrać do szpitala. Gdyż nie ma odpowiedniej wielkości łóżka w szpitalu, aby go położyć. A często z powodu nadwagi jest też trudność wyniesienia takiej osoby z domu. Z jednej strony żal tych ludzi. Ale z drugiej strony, jak można dopuścić się do takiej wagi ? Oczywiście istnieją chorobowe przyczyny tycia. Lecz to się zdarza na zasadzie wyjątku. A w przeważającej liczbie przypadków sam człowiek doprowadza się do takiego stanu. W przypadku otyłych dzieci najbardziej winni są rodzice, którzy przekarmiają swoje dzieci. Lub zaniedbują zdrowe odżywianie. I zamiast np. zdrowych kanapek do szkoły przygotowanych w domu dzieci otrzymują pieniądze. Za które wcale nie kupują zdrowej kanapki, lecz chipsy, cole i słodycze.
Gdy zadbamy o siebie nie będą nam w przyszłości potrzebne proszki na odchudzanie i diety cud. Rozpocznijmy więc nasze odchudzanie od ustalenia jadłospisu, który ułoży dla nas dietetyk. Nie ma co się łudzić, że przy dużej nadwadze sami damy sobie radę z naszą otyłością. Niestety nie damy rady, gdyż nasz organizm potrzebuje dużej ilości pożywienie. A przecież nie może być ona kaloryczne. Ale musi być zbilansowana, by nie zabrakło nam sił do codziennego funkcjonowania.
Najważniejsze podczas kuracji odchudzającej jest to, aby jeść. Nie wolno się głodzić. Lecz należy wiedzieć, co jeść i jak jeść. I tu również rady dietetyka będą nam bardzo pomocne.
Przy odchudzaniu ważne jest aby spożywać co najmniej 5 posiłków dziennie. Oczywiście może być ich nawet 7. Lecz każdy z nich ma być niskokaloryczny, lecz dostarczający odpowiednich witamin i minerałów. Warto też zadbać o to, aby w skald każdego posiłku wchodziły warzywa i owoce. Gdyż posiadaj one dużo błonnika, który wpływa na metabolizm przyśpieszając go i tym samym wspomagając odchudzanie. Ważne jest też to, aby nie spożywać jednorazowo więcej niż 400 kalorii. Ponieważ każda nadwyżka jest magazynowana przez organizm w postaci tłuszczu. Zabronione jest także jedzenie przed udaniem się na spoczynek nocny.
Woda, to również sprzymierzeniec w walce z nadwagą. Ponieważ dzięki niej szybciej spalany jest tłuszcz. I tym sposobem szybciej gubimy znienawidzone fałdki. I dlatego każdego dnia warto wypijać od 2 – 2,5 litra wody. Kolejną ważną rzeczą podczas odchudzania i nie tylko podczas odchudzania jest pozbycie się nawyku przyrządzania zbyt słonych potraw. Sól jest białym i cichym zabójcą. I dlatego należy unikać solenie potraw i nauczyć się zastępować sól ziołami. Lub chociażby ograniczyć spożycie soli kuchennej na rzecz ziół. Nie ma też odchudzania bez aktywności ruchowej. Dzięki ruchowi jesteśmy w stanie każdego dnia zrzucić sporo kalorii. I niekoniecznie musi to być wysiłek na siłowni. Może to być również połączenie przyjemnego z pożytecznym. Czyli na przykład powrót z pracy na piechotę. Lub długi spacer połączony z marszem, albo jazda na rowerze. Każdy sposób jest dobry, aby pomóc swojemu organizmowi wrócić do normalnej wagi.
W Polsce z każdym rokiem przybywa ludzi z nadwagą. Jednym z powodów jest niewłaściwe odżywianie od dziecięcych lat. I dlatego nękają nas różne choroby. A w konsekwencji krótsze o kilka lat życie.
Otyłość obserwuje się już w wieku niemowlęcym. Około 10 % niemowląt posiada nadwagę. I im dzieci starsze tym większy procent dzieci z nadwagą. Pośród dzieci trzyletnich już nie dziesięć procent, a 25 % posiada nadwagę. A wśród uczniów klas pierwszych aż 1/3 posiada nadwagę lub już otyłość. Pocieszające jest to, że odsetek ten znacznie maleje wśród nastolatków, którzy pragną posiadać atrakcyjną sylwetkę i na własną rękę rozpoczynają odchudzanie. I dlatego w tym przedziale wiekowym ilość młodzieży otyłej spada do 15 %. Lecz bardzo często jest to niezdrowe odchudzanie. I zdarzają się przypadki anoreksji i bulimii.
Naukowcy zgodnie twierdzą, że nadwaga jest skutkiem niewłaściwej diety i braku aktywności ruchowej. Jeszcze piętnaście lat temu nie było tego na tak dużą skalę, gdyż dzieci zażywały więcej ruchu. Obecnie dużo wolnego czasu spędzają przed komputerem zapominając o aktywności ruchowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here