Leki na zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to przypadłość występująca u 8–15% mężczyzn w wieku od 20 do 49 lat i u 22–37% panów w przedziale wiekowym 50–75 lat. Jakie są przyczyny zaburzeń potencji? Jak rozwiązać problem? O czym trzeba wiedzieć by terapia była skuteczna i bezpieczna?

Przyczyny zaburzeń erekcji

Życie seksualne to istotny element codzienności, który jednocześnie ma na nią ogromny wpływ i pod jej wpływem pozostaje. Jakość życia intymnego przekłada się na wiele aspektów, m.in. relacje, równowagę emocjonalną i pewność siebie. Każdy dzień niesie za sobą stres, lęk, przepracowanie, zmęczenie, brak snu – to mogą być przyczyny osłabionej potencji. Negatywny wpływ ma na nią również palenie tytoniu, choroby układu naczyniowego, stany przedcukrzycowe i cukrzyca, otyłość, wysoki cholesterol i trójglicerydy oraz występowanie depresji, chorób neurologicznych czy endokrynologicznych. Zaburzenia erekcji to zwykle pierwsze objawy choroby niedokrwiennej serca (występują one zwykle 5–10 lat wcześniej niż choroba wieńcowa).

COVID-19, który towarzyszy nam już ponad rok, spowodował nasilenie zaburzeń lękowych i depresyjnych, podniósł poziom stresu. Obserwujemy wzrost problemu nikotynizmu i nadużywania alkoholu. Większa grupa mężczyzn poszukuje więc rozwiązań poprawiających jakość życia seksualnego.

W jaki sposób mogę sobie pomóc?

Od 25 lat na rynku funkcjonuje substancja lecznicza o nazwie sildenafil, składnik wielu preparatów na potencję dostępnych bez recepty. Jest to lek skuteczny, o szerokim profilu bezpieczeństwa, wykorzystywany głównie w terapii zaburzeń erekcji, nadciśnienia płucnego i przerostu prostaty. Powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększony napływ krwi do członka, co umożliwia osiągnięcie wzwodu. Warunkiem koniecznym wystąpienia erekcji jest stymulacja seksualna. Substancja działa około 5 godzin, skuteczność po zastosowaniu dawki 25 mg wynosi 56%, a przy dawce 50 mg – 77%. Na jej zwiększenie ma wpływ redukcja nadwagi i dieta bogata w warzywa i owoce. Środek z sildenafilem należy przyjąć minimum godzinę przed planowaną aktywnością seksualną, pamiętając, że obfity posiłek i większa ilość alkoholu obniżają lub znoszą działanie leku.

Zaburzenia erekcji mogą być również wywołane naturalnym spadkiem stężenia hormonu DHEA (dehydroepiandrosteronu). Jest on produkowany przez nadnercza i stymuluje wytwarzanie testosteronu oraz odpowiada za formę intelektualną i wydolność fizyczną. Jego ilość z wiekiem sukcesywnie maleje, za jego niski poziom może również odpowiadać przewlekły stres. Na rynku dostępne są leki zawierające DHEA. Zalecana dawka początkowa dla mężczyzn wynosi 10 mg i w razie potrzeby można ją zwiększyć, maksymalnie do 25 mg na dobę. W przeciwieństwie do sildenafilu, ich skuteczność jest związana z wydłużonym czasem terapii i wskazana jest tylko w przypadku niedoboru, który należy potwierdzić badaniami laboratoryjnymi.

Bezpieczeństwo stosowania leków na potencję

Nie zaleca się przyjmowania więcej niż jednej dawki sildenafilu na dobę oraz stosowania przewlekłego z powodu możliwości przedawkowania lub wykształcenia zjawiska tolerancji na lek i konieczności zwiększania dawki, by wywołać efekt terapeutyczny. Kurację rozpoczyna się od dawki 25 mg i dopiero w przypadku jej nieskuteczności, można następnym razem przyjąć 50 mg sildenafilu. Wykazano wysokie bezpieczeństwo stosowania sildenafilu w zaburzeniach erekcji u pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych, również pod kątem stosowanych równolegle leków.

Jak każdy lek, sildenafil posiada przeciwwskazania wykluczające jego zastosowanie. Przed użyciem należy wypełnić ankietę bezpieczeństwa dołączoną do leku lub dostępną na stronie internetowej. Pozwoli ona ocenić ograniczenia lekowe lub zdrowotne. Przeciwwskazaniem do zastosowania sildenafilu jest niskie ciśnienie tętnicze (poniżej 90/50 mm Hg), stosowanie niektórych leków (nitraty, część preparatów używanych w terapii przerostu gruczołu krokowego, leki na receptę powodujące kumulację sildenafilu), świeży zawał serca, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca, niestabilna choroba wieńcowa.

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma również pochodzenie leku. Należy pamiętać, że tylko apteka lub apteczny serwis internetowy (np. DOZ – https://www.doz.pl/apteka/k5170-Potencja_i_libido)  dają gwarancję nabycia oryginalnego leku o znanym składzie, dawce i skuteczności.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here