Ławki treningowe – rodzaje, modele, cechy charakterystyczne

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych sprzętów, które mogą pomóc nam zbudować kondycję i poprawić sylwetkę w domowym zaciszu. Jedni zdecydują się na bieżnie, steppery i orbitreki, obierając ścieżkę treningu cardio. Inni będą chcieli zbudować masę mięśniową i przede wszystkim zwiększyć siłę – sięgną więc po sztangi, hantle i zróżnicowane obciążenie. W komplecie warto wybrać również ławkę treningową. Jaką? Który model sprawdzi się najlepiej i w przypadku jakich ćwiczeń? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury naszego tekstu!

Ławki treningowe – rodzaje

Ze względu na budowę, dodatkowe funkcje oraz przeznaczenie wyróżniamy sześć podstawowych rodzajów ławek treningowych. Wśród różnych rodzajów ławek treningowych znajdziemy:

  • Ławkę treningową prostą,
  • Ławkę treningową skośną,
  • Ławkę regulowaną pod sztangę,
  • Ławkę regulowaną do brzuszków,
  • Ławkę z wyciągiem,
  • Ławkę z modlitewnikiem.

W następnych akapitach opiszemy wybrane modele i postaramy się przekazać wszystkie niezbędne informacje na ich temat.

Uniwersalna ławka treningowa – ławka prosta

Prosta ławka treningowa jest tak naprawdę sprzętem uniwersalnym, na którym można wykonać praktycznie każdy rodzaj ćwiczeń. Nieskomplikowana budowa w tym przypadku jest zaletą – sprzęt zajmuje niewiele miejsca, nic nie ogranicza naszych ruchów, a tylko od nas zależy, jaki trening wykonamy danego dnia.

Ławka skośna – nie tylko dla skośnookich

Ławka skośna pozwala trenować w pozycji siedzącej-półleżącej, dzięki temu, że jedna jej część jest uniesiona do góry. Sprzęt ten pozwala wzmocnić mięśnie brzucha, mięśnie boczne, mięśnie proste. Polecane ćwiczenia to między innymi skręty tułowia, skręty boczne i skłony podczas leżenia z głową w dół. Ławeczka skośna najczęściej wyposażona jest w drążek, który pozwala zblokować nogi i ustabilizować trening.

Ławka regulowana do wyciskania

Ławka regulowana to połączenie ławki prostej i skośnej z mechanizmem, który pozwala wybrać jedną z tych dwóch opcji. Przydomek „do wyciskania” wiąże się z wyposażeniem ławki w stojak na sztangę, a niekiedy również dźwignię do rozpiętek i treningu nóg.

Jak wybrać ławkę treningową?

Wybór odpowiedniej ławki treningowej z pewnością nie należy do najprostszych decyzji. Ułatwić go może odpowiedź na pytanie, jakie partie mięśniowe chcemy ćwiczyć i co próbujemy na siłowni osiągnąć. Uzbrojeni w tę wiedzę, z pewnością uda nam się wybrać właściwą ławkę, a nasze treningi będą efektowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here