Koenzym Q10, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie energii w komórkach, jest naturalnie produkowany w naszym organizmie. Wraz z wiekiem jednak, jego produkcja spada. Wówczas należy zadbać o jego odpowiednią suplementację. Jakie więc właściwości ma koenzym Q10?
Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/koenzym-q10-wlasciwosci-i-dzialanie/
Koenzym Q10 – co to takiego?
Koenzym Q10 jest związkiem organicznym, który występuje naturalnie w naszym organizmie. Najwięcej jest go w mitochondriach komórkowych, które odpowiadają za produkcję energii. Tak więc koenzym Q10 bierze udział tworzeniu energii, chroni organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz toksycznymi białkami. Jest jednym z najważniejszych antyoksydantów, zwalcza wolne rodniki oraz zapobiega procesom starzenia się komórek. Magazynowany jest głównie w wątrobie, nadnerczach, sercu,, trzustce i śledzionie.
Najważniejsze właściwości koenzymu Q10
- Jest eliksirem młodości – nakładany na skórę chroni ją przed promieniami UV oraz niweluje zmarszczki, regeneruje skórę, zwiększa jej jędrność.
- Jest pomocny w leczeniu niewydolności serca – jej przyczyną są choroby układu krążenia, jak choroba wieńcowa czy nadciśnienie. Koenzym Q10 łagodzi objawy niewydolności serca.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 – a ponadto reguluje poziom cukru we krwi oraz zwiększa wrażliwość organizmu na działanie insuliny.
- Wpływa na płodność – spowalnia związaną z procesami starzenia utratę pęcherzyków jajnikowych u kobiet oraz poprawia jakość nasienia i ruchliwość plemników u mężczyzn.
- Pomaga w walce z migreną – ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego, który powstaje podczas migreny.
- Wspomaga pracę mózgu – niszczy związki odpowiedzialne za problemy z pamięcią i koncentracją, zmniejsza ryzyko demencji.
- Przeciwdziała nowotworom – chroni komórki przed toksycznymi białkami oraz stresem oksydacyjnym.
Warto więc suplementować koenzym Q10, szczególnie w starszym wieku. Wielu seniorów zmaga się z jego niedoborami. Zachęcamy również do tego, aby szukać go w pożywieniu. Bogate w koenzym Q10 są m.in. podroby, mięso wieprzowe, wołowe, drób, tłuste ryby, szpinak, brokuły, kalafior, soczewica i orzechy ziemne, pomarańcze, truskawki, olej rzepakowy.
Zobacz też: https://www.fundacjazdrowie.com.pl/odzywianie-w-zgodzie-ze-znakiem-zodiaku/