Odchudzanie

Kuracja odchudzająca to zazwyczaj szereg działań podejmowanych równocześnie, które się uzupełniają i wzajemnie wspomagają, potęgując w ten sposób efekty całej kuracji. Dieta, ćwiczenia fizyczne, suplementacja, farmakologia, motywacja to najważniejsze elementy składowe kuracji.
Większość ludzi samodzielnie przeprowadza kuracje, wcześniej je planując i opracowując. Źródłem ich wiedzy są pozycje książkowe i coraz częściej Internet. Tu można znaleźć przepisy na najlepsze diety, zestawy ćwiczeń oraz mnóstwo artykułów na blogach, forach tematycznych, stronach www poświęconych zdrowiu. Sposobów na kurację są tysiące i czasem trudno zdecydować się na wybór najlepszego. Trzeba mieć również świadomość, że w Internecie wiele osób chce sprzedać jakiś produkt czy usługę i zachęca do tego poprzez wpis na forum czy blogu. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że dobrze sprawdzimy i zastanowimy się zanim kupimy kolejne cudowne tabletki czy przepis na dietę – cud.
Przed rozpoczęciem kuracji warto poradzić się ludzi, którzy na tym znają się najlepiej. Inauguracją kuracji powinna być wizyta w przychodni lekarza rodzinnego. Sprawdzenie poziomu cukru, hemoglobiny, cholesterolu, hormonów tarczycy to tylko kilka z badań, które lekarz powinien zlecić każdemu rozpoczynającemu kurację. Ocena ogólnego stanu zdrowia jest bardzo ważna, bowiem kuracja prowadzona bez nadzoru lekarza może spowodować pogłębianie się choroby, o której bez zrobienia odpowiednich badań chory nie ma pojęcia. Lekarz rodzinny powinien kontrolować stan zdrowia osoby odchudzającej się przez cały okres kuracji w odstępach 4-6 tygodni. Jeśli kolejne badania wykazywać będą jakiekolwiek nieprawidłowości, to będzie sygnał do przerwania kuracji lub zmiany któregoś z jej elementów.
Wśród elementów kuracji poczesne miejsce zajmuje dieta. Odchudzający się najczęściej stosują diety znalezione w Internecie lub polecone przez znajomych. Coraz więcej osób decyduje się na usługi specjalistów z zakresu żywienia, czyli dietetyków. Gabinety dietetyczne są w każdym mieście, a jeśli nie mamy do nich dostępu, to w sieci można znaleźć wielu specjalistów działających na odległość. Dietetycy układają dietę i jadłospis na miarę, tak jak robi to krawiec szyjąc ubranie. Najpierw przeprowadzają pomiary, badania, dokładny wywiad. Czasem zalecają wykonanie testów na nietolerancję pokarmową. Na podstawie tych informacji decydują o rodzaju i składzie diety.
Współpraca z dietetykiem nie powinna zakończyć się wraz z osiągnięciem prawidłowej wagi, Dietetyk uczy się odżywiać nie tylko podczas odchudzania, ale w ogóle. Wskazówki specjalisty mogą pomóc powrócić do odżywiania na poziomie energetycznym zrównoważonym z wydatkowaniem energii bez nieprzyjemnego i niebezpiecznego efektu jo-jo. Nabycie nowych, dobrych nawyków żywieniowych daje wielu ludziom szansę na nowe, zdrowe życie.
Podczas diety odchudzającej obok dobrego zbilansowania energii, ważna jest różnorodność i zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników budulcowych oraz wspomagających funkcjonowanie minerałów i witamin.
Niezwykle istotnym elementem diety są napoje.
Różne opinie na ten temat można usłyszeć od ludzi. Jedni przestrzegają przed piciem dużej ilości wody, bo rozciąga się żołądek. Inni mówią o zagrożeniu jakie niesie kawa, czarna herbata czy mleko. Kto ma rację? Czy można wypić alkohol będąc na diecie? Jak działa wypicie filiżanki kawy? Jaka herbata na odchudzanie jest najbardziej skuteczna? Czy mleko podczas kuracji jest zdrowym napojem?
Podczas diety redukcyjnej woda jest skarbem. Dużo płynów organizm traci na skutek używania mniejszej ilości soli, a także poprzez przyspieszenie metabolizmu. Ubytek płynów musi być uzupełniony. Najlepszy do tego celu jest woda niegazowana zawierająca minerały. Nie ma potrzeby kupowania wody w sklepie, jeśli dobrej jakości woda płynie z kranu, lub dysponujemy dzbankami z filtrami do wody. Jeśli ktoś nie może wypić dwóch czy więcej litrów wody dziennie, niech doda do niej cytryny, imbiru, odrobinkę miodu, albo zamieni wodę na herbatę. Podczas diety najlepsze efekty daje picie herbat ziołowych, które wspomagają układ trawienny i działają przeczyszczająco. Gromadzenie się w jelitach niestrawionej gnijącej treści pokarmowej jest poważnym skutkiem diet ubogoresztkowych. Pijąc dużo herbat ziołowych i dostarczając błonnik w tabletkach lub proszku ułatwiamy wydalanie zbędnych pozostałości trawiennych. Herbaty ziołowe nie zawsze smakują, więc można zamienić je na herbatę zieloną lub czerwoną. Tej ostatniej przypisuje się szczególnie pozytywny wpływ na przebieg kuracji odchudzających. Jednak smak również nie zawsze odpowiada każdemu. Herbatę zieloną można wzbogacić cytryną, do czerwonej warto wrzucić suszone żurawiny. Smak znacznie się poprawi a i korzyść będzie większa, bo i cytryny i żurawina mają doskonały wpływ na zdrowie człowieka. Jeśli ktoś zdecydowanie nie lubi ziołowych, zielonych, czerwonych gatunków herbaty pozostaje mu herbata czarna, ale jej pomoc w odchudzaniu ogranicza się do nawadniania. Możemy dodać do gorącej czarnej herbaty imbiru, wówczas uzyskamy mieszankę rozgrzewającą i pobudzającą do pracy układ trawienny.
Alkohol i dieta odchudzająca wykluczają się. Pierwszym powodem jest znaczna zawartość kalorii w alkoholu. Sto gram czystej wytrawnej wódki mającej 40% alkoholu, to 230 kcal i zero jakichkolwiek korzystnych dla organizmu witamin czy minerałów. W dodatku po wypiciu wódki wzmaga się apetyt, więc jest niebezpieczeństwo zjedzenia większej porcji niż nakazuje dieta. Jeśli już zdarzy się nam, że podczas kuracji wypijemy alkohol to niech to będzie kieliszek dobrego wytrawnego wina lub jedno jasne piwo. Wino, szczególnie czerwone, zawiera sporo antyoksydantów. Piwo jest dość bogate w witaminy z grupy B oraz minerały. W małej ilości może nawet wspomagać układ trawienny.
Picie mleka podczas diety zależy od rodzaju mleka oraz tolerancji organizmu. Mleko krowie zawiera laktozę i jest często przyczyną problemów trawiennych wielu ludzi. Mleko kozie ma znaczną zawartość tłuszczu, a odtłuszczone jest niesmaczne i niezdrowe. Zamiast mleka lepiej pić jogurty, kefiry, serwatkę, maślankę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here