Nadwaga to obecnie duży problem zarówno dla dorosłych, jak też u dzieci. Wpływa na to tryb życia i sposób żywienia.
Rozwój cywilizacji sprawił, że coraz mniej wysiłku fizycznego potrzebujemy na wykonywanie prac domowych, zakupy i obowiązki zawodowe. Linie produkcyjne są do tego stopnia zautomatyzowane, że ich obsługa polega głównie na uruchamianiu maszyn czasem nawet jednym przyciskiem. W domu mamy automatyczne pralki, suszarki i wieloczynnościowe miksery. Do pracy najczęściej jeździmy samochodami, aby móc pokonać jedynie krótki dystans z parkingu do biura czy fabryki. Wszystko to sprawia, że w ciągu dnia mamy bardzo mało ruchu, co sprzyja powstawaniu otyłości.
Dzieci, które nie chodzą do szkół i przedszkoli osiedlowych, zawożone są samochodami do innych części miasta. Po powrocie do domu najczęściej zasiadają przed telewizorem albo spędzają sporo czasu na grach komputerowych. Podczas tych zajęć chętnie zajadają czekoladki, batoniki, chipsy i inne kaloryczne przekąski. Coraz rzadziej widzi się dzieci grające na placu zabaw w piłkę, berka czy uprawiające inne ćwiczenia ruchowe. Statystyki wykazują, że coraz więcej dzieci ma znaczną nadwagę. Jest to objaw niepożądany dla ich zdrowia. W dodatku w swoim późniejszym dorosłym życiu mają one o wiele większą skłonność do tycia niż ich rówieśnicy, których waga w dzieciństwie utrzymywała się w normie.
Lekarze alarmują – odchudzanie dzieci jest konieczne już we wczesnych okresach ich życia. Specjaliści radzą jak przeprowadzić odchudzanie dzieci, aby odbywało się to bez uszczerbku na ich zdrowiu. Przede wszystkim, nie możemy tego zrobić w zbyt krótkim czasie. Jest to proces wymagający rozplanowania pod kątem różnych aspektów. Podstawą jest właściwa dieta. Posiłki nie mogą być nadmiernie kaloryczne i obfite. Produkty do sporządzania potraw muszą zawierać mało tłuszczu, ale być bogate w składniki mineralne, witaminy i błonnik. Dobre jest pieczywo gruboziarniste i inne naturalne produkty zbożowe jak kasze, ryż, płatki owsiane lub kukurydziane. Bogatym źródłem witamin są surowe owoce i warzywa. Można w menu dziecka ograniczyć mięso i wędliny, bo pełnowartościowego białka dostarczą im rośliny strączkowe. Najbardziej szkodliwe są słodzone napoje gazowane, ciastka, solone paluszki i chipsy. Jeśli dziecko ma ochotę na coś słodkiego, zamiast cukierków, ciastek, czy pomadek, podamy mu suszone owoce – śliwki, morele, daktyle albo figi. Wiadomo, że nie można nadmiernie ograniczać dzieciom jedzenia, bo młody organizm potrzebuje sporo składników odżywczych do rozwoju, wzrostu i aktywności. Wystarczy dobrze rozplanowana dieta zawierająca wszystkie potrzebne wartości energetyczne,
Dodatkowym sposobem na odchudzanie dzieci jest zapewnienie im w każdym dniu odpowiedniej dozy ruchu i wysiłku fizycznego. Starsze dzieci mogą pomóc rodzicom w obowiązkach domowych – odkurzyć mieszkanie, zrobić drobne zakupy albo wyprowadzić psa na spacer. Główną formą aktywności przedszkolaków jest zabawa. Spędzają na niej większość czasu w ciągu dnia. Rodzice mogą pokierować ich zabawą tak, by włączyć do nie elementy ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne albo taniec przy skocznej muzyce. Taka rozrywka ucieszy każdego malucha. Bardzo wskazany jest ruch na świeżym powietrzu. Powinno się więc wychodzić z dzieckiem na spacer, albo na plac zabaw, gdzie znajduje się wiele dostosowanych do tego celu przyrządów – huśtawki, drabinki, łatwe ścianki wspinaczkowe. Tatusiom też przyda się dla ich sylwetki, gdy pograją z dziećmi w piłkę na osiedlowym boisku.
Dzieci w każdym wieku należy motywować do aktywności fizycznej. Będzie to jazda na rowerze, pływanie, uprawianie jakiegoś rodzaju sportu w zależności od ich upodobań i kondycji. Wspólne z rodzicami wycieczki rowerowe, spacery albo wybranie się na pływalnię, nie tylko uaktywnia dzieci, ale też sprzyja integracji rodziny. Na okres letni warto zaplanować sporo pieszych wycieczek. Pływanie w jeziorze lub w morzu, granie w plażową siatkówkę czy spacer po lesie znakomicie uatrakcyjni każde wakacje.
Odchudzanie dzieci to zadanie głównie dla rodziców. Ale są również instytucje, które w tym ich wspomagają. Eksperci żywieniowi doradzą jak opracować dietę dziecka. Podadzą wykaz produktów, które należy wprowadzać do jadłospisu i takich, których lepiej unikać. Starszym dzieciom przydadzą się też elementy edukacji na temat prawidłowego odżywiania. Specjaliści – dietetycy dobrze wiedzą jak poprowadzić takie zajęcia w sposób ciekawy i atrakcyjny. Oprócz wykładów wprowadzają elementy praktyczne w formie przyrządzania smacznych a niskokalorycznych prostych potraw. Dużą rolę mogą też spełnić rehabilitanci, których specjalnością jest odchudzanie dzieci. Poprowadzą z młodzieżą zajęcia ruchowe ukierunkowane na bezpieczną utratę wagi i kształtowanie sylwetki. Do tego potrzebna jest systematyczność i regularność. Rehabilitant wskaże każdemu dziecku indywidualnie, jakie ćwiczenia powinno wykonywać w domu każdego dnia. Dla młodszych dzieci opracowywane są atrakcyjne zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń fizycznych To łączenie przyjemnego z pożytecznym.
Dzieci starsza młodzież mają możliwość uczestniczenia w koloniach albo obozach odchudzających. Formuła takich zgrupowań obejmuje odpowiednią dietę codzienną i dobrze zorganizowaną aktywność ruchową. Niskokaloryczne posiłki są urozmaicone i smaczne. Codzienna porcja ruchu w formie spacerów, wycieczek, ćwiczeń gimnastycznych, rozgrywek sportowych i pływania, zapewni poprawę kondycji uczestników.
Wiele rodzin ma od pokoleń ukształtowane nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Tradycyjna polska kuchnia preferuje potrawy z mięsa, smażone wędliny, pierogi, kluski, ciasta. Nie jest łatwo zmienić te przyzwyczajenia. Dobrym rozwiązaniem są odchudzające wczasy rodzinne. Rodzice przekonają się, że można prowadzić odchudzanie dzieci i siebie bez nadmiernych ograniczeń i wyrzeczeń. Przykładowe potrawy z turnusowego menu zainspirują do wprowadzenia zmian w późniejszym codziennym jadłospisie rodziny. Spotkania z dietetykiem będą dobrą lekcją zdrowego stylu życia.