buty rowerowe

W naszym kraju jest coraz więcej miłośników jazdy na rowerze. Każdy kolarz potrzebuje nie tylko roweru, ale również odpowiedniego ubrania na rower. Dzięki niemu będzie mógł śmiało pokonywać długie dystanse.

Wybór butów rowerowych

Bardzo ważnym elementem stroju kolarskiego są buty rowerowe. Wiele osób zastanawia się, jakie buty rowerowe kupić i czy warto wydawać na nie dużo pieniędzy. Przy zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na podeszwy buta rowerowego. Jeżeli w rowerze mamy tradycyjne pedały lub pedały platformowe bez możliwości wpinania się, to podeszwa powinna być po prostu płaska i w miarę sztywna.

Osoby, które korzystają z pedałów SPD do rowerów górskich czy też szosowych muszą zwrócić uwagę, czy mają one w podeszwie otwory do montażu bloków. Ponadto podeszwa jak i cały but powinny być bardzo sztywne, ponieważ w trakcie pedałowania generowana jest duża moc, która powinna przekładać się na ruch obrotowy, a nie na wygięcia w obrębie buta. Z tego względu but powinien być też dobrze dopasowany do stopy. Służą temu także różne zapięcia.

Na rynku spotkamy jeszcze buty na rower z systemem SPD, które są wiązane na zwykłe sznurówki. Niestety nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ nie gwarantuje idealnego dopasowania buta, a sznurowanie może poluzować się w trakcie jazdy. Znacznie lepsze są buty, które mają klamrę i rzepy, które można dopiąć z odpowiednią siłą. Świetnie sprawdzają się też systemy żyłkowe. Za pomocą pokrętła można skrócić żyłkę i uzyskać optymalny docisk. Często też systemy żyłkowe łączone są z rzepami lub występują dwie osobne żyłki w górnej i dolnej części buta.

Buty przed zakupem warto jest przymierzyć, dobrać odpowiedni rozmiar, porównać różne rozwiązania, ceny itp. Niestety o trwałości i pełni wygody buta przekonamy się dopiero po kilku przejażdżkach. Dlatego warto też zasięgnąć opinii o danym modelu w internecie. Czasem o wyborze mogą zaważyć też szczegóły, takie jak walory estetyczne, uchwyt do łatwego zdejmowania, ukryte szwy itp. Wybór jest bardzo duży, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here