Nie jest prawdą, że w procesie odchudzania konieczne jest zrealizowanie wielu warunków: kontroli dietetyka, kupowania jadłospisów, suplementacja drogimi specyfikami, treningi tylko na siłowni i pod okiem trenera personalnego. Oczywiście takie podejście do procesu odchudzania, a zwłaszcza stały nadzór osoby z zewnątrz, daje dobre efekty.
Odchudzanie się we własnym zakresie wymaga pewnych przygotowań. Musimy spędzić nieco czasu przy internecie, śledząc fora internetowe, strony ze wskazówkami dotyczącymi diety, przepisy kulinarne czy strony z opisem ćwiczeń. Musimy zdobyć pewną wiedzę, by móc swobodnie poruszać się w świecie diety i procesu chudnięcia.
Rozpoczęcie procesu odchudzania powinno być poparte okresem przygotowań. Oczywiście część osób wstaje rano i stwierdza, że to ten dzień, gdy ich życie się zmieni – i o ile mają dość samozaparcia, by przetrwać początkowe kryzysy, to świetnie! Podjęta spontanicznie decyzja może być zwiastunem wielkich zmian. Jeżeli jednak nie mamy pewności czy nasza silna wola jest wystarczająca, warto podeprzeć się etapem przygotowań.
Odchudzanie jest procesem, ponieważ zajmuje pewien okres. Nie jest dobrze go specjalnie przyśpieszać, choć część osób pragnie jak najszybciej osiągnąć efekt. Utratę wagi można przyrównać do podróży. Im więcej poczytamy o naszej drodze i niebezpieczeństwach, które mogą się tam pojawić, tym łatwiej ich unikniemy i tym bezpieczniejsza będzie nasza podróż. Niektórzy uważają, że odchudzanie jest procesem, który nigdy się nie kończy. Radość i satysfakcja czerpane są z drogi, a nie z osiągnięcia celu. Może jest w tym nieco racji, zwłaszcza że cele lubią się zmieniać w trakcie wędrówki. Zaczynamy marzyć o wyższych szczytach i dalszych odległościach. Czasem zdarza się, że marzymy o utracie 10 kg a kończymy biegając maratony – i sami nie wiemy jak to się stało…
Zatem, gdy zaplanujemy już naszą drogę, możemy przystąpić do jej realizacji. Odchudzanie wiąże się ze zmianą diety, nawyków żywieniowych i wprowadzeniem w życie ruchu. Należy jednak to robić z umiarem, aby nie doprowadzić się do kontuzji, która wyłączy nas z życia na kolejne tygodnie, opóźniając lub uniemożliwiając realizację naszego planu. Dobierając aktywność fizyczną powinniśmy kierować się kilkoma wskazówkami. Po pierwsze, istotne będą nasze preferencje. Jeżeli nie lubimy pływać, codzienna wizyta na basenie będzie dla nas podwójnie trudna – będziemy musieli walczyć z naszym ciałem i naszą psychiką, zmuszając się do czegoś, na co nie mamy ochoty. Po drugie, wybrana aktywizacja sportowa powinna być dostosowana do obciążeń organizmu. Jeżeli latami unikaliśmy sportu, uprawianie joggingu niekoniecznie jest dobrym pomysłem, co nie znaczy, że za jakiś czas nie będziemy mogli wprowadzić go doi naszego życia. Jednak zanim to się stanie, powinniśmy wprowadzić spokojne spacery, aby w ogóle rozruszać organizm. Następnie można zacząć maszerować, wprowadzić marszobiegi, chodzenie z kijami, a następnie zacząć biegać. Powolny rozruch, trwający nawet kilka tygodni, pozwoli przygotować nasze ciało do zwiększonej aktywności fizycznej i uchroni je przed kontuzjami stawów, np. kolan. Ważne, aby podjęty wysiłek fizyczny był regularny i trwał określoną ilość czasu.
Częstą wymówką, którą podaje się dla uzasadnienia niepodejmowania wysiłku, by doprowadzić ciało do porządku, jest brak dostępu do siłowni czy treningów grupowych. Brak czasu, brak sekcji w okolicy, brak pieniędzy, niedostosowane godziny do naszej aktywności rodzinnej i zawodowej – to tylko część wymówek. Jednakże niewielka inwestycja w sprzęt sportowy, może przynieść wymierne korzyści.
W odchudzaniu pomocny jest przede wszystkim jednostajny wysiłek fizyczny trwający około 40 min. Nie musi być to aktywność na maksymalnych obrotach, ale taka, która zmusza organizm do sięgnięcia po rezerwy tłuszczowe. Idealna jest bieżnia, ale zajmuje ona dużo miejsca i nie każdy może sobie pozwolić na jej wstawienie. Także jej koszt jest raczej wysoki. Jednak jest inny sprzęt, który może być tu idealny: rowerek stacjonarny Odchudzanie z jego pomocą może być dodatkowo o tyle wygodne, że pedałować możemy wykonując przy tym inne czynności: oglądając telewizję, czytając, słuchając radia. Jest to czynność zazwyczaj cicha i nieuciążliwa dla sąsiadów, pedałować zatem można nawet późnym wieczorem, lub wczesnym rankiem.
Stacjonarny rowerek treningowy naśladuje jazdę na prawdziwym rowerze. Regularny trening pozwala spalić sporo kalorii nawet przy wolnej jeździe – np. przy obciążeniu 5 mets można przez godzinę spalić około 300 kcal. Dodatkowo rowerek modeluje mięśnie ud i pośladków, czyli rejony, które u kobiet są najczęściej zaopatrzone w dodatkowe centymetry. Ćwiczenia na rowerku poprawiają wydolność płuc i krążenie, zatem są także zalecane dla osób, które mają trudności kardiologiczne.
Stacjonarne rowery treningowe mogą uwzględniać różny układ ciała podczas ćwiczeń. Wówczas możemy podzielić je na: rowery pionowe, poziome i spinningowe. Dobór właściwej pozycji jest niezwykle istotny, gdy powinniśmy unikać obciążenia układu kostno-stawowego.
Szczególnie polecanym modelem jest poziomy rower treningowy. Pozycja ciała osoby na nim ćwiczącej umiejscowiona jest w pozycji półleżącej. Pedały przesunięte są do przodu, a siedzenie zaopatrzone jest w oparcie. Ta szczególnie korzystna pozycja polecana jest dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i znaczną nadwagę ze względu na pozycję, która nie obciąża kręgosłupa i pobudza do aktywności mięśnie brzucha.
Najbardziej rozpowszechniony typ rowerka to pionowy rowerek stacjonarny Odchudzanie z jego użyciem także jest możliwe, jednak szczególnie zalecany jest on osobom, które mają problemy z układem krążenia. Dodatkowo jazda na nim jest najbardziej zbliżona do jazdy rowerem miejskim.
Wielkim plusem rowerka stacjonarnego jest to, że zajmuje niewiele miejsca jak na sprzęt sportowy. Dodatkowo, proste modele mechaniczne są dosyć tanie – ich ceny zaczynają się od 150 zł. Nieco droższe rowery magnetyczne, działają niemal bezszelestnie i dlatego są idealne do treningów domowych.