Rower MTB

Rowery MTB wracają do łask i niewątpliwie cieszą się naprawdę dużą popularnością. Trudno się zresztą temu dziwić, wszak sprawdzą się nawet w trudnym terenie i są wręcz idealne do wycieczek rowerowych. Ale oczywiście jak to bywa, modele mogą znacząco różnić się od siebie i co ważne wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby móc zyskać naprawę świetny rower. Zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Cena nie ma znaczenia

Jeżeli wychodzicie z założenia, że to co droższe jest zawsze lepsze, to w przypadku rowerów MTB to założenie absolutnie nie obowiązuje. Otóż można znaleźć naprawę świetne modele i to w dobrej cenie. Oczywiście chyba, że myślicie o zakupie w pełni profesjonalnego sprzętu, to wtedy rzeczywiście będziecie musieć zapłacić spore pieniądze. Ale jeżeli zależy Wam na modelu, który będzie idealny do wycieczek po trudniejszym terenie, to nie musicie wiele wydać. Przede wszystkim musicie zwrócić uwagę na amortyzację ramy, która musi być dodatkowo wzmocniona, dzięki temu jazda będzie zdecydowanie wygodniejsza i dużo przyjemniejsza, nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie, które takie rozwiązanie zapewnia.

rower

Szerokość ma znaczenie

Oczywiście możemy Wam przytaczać trudne nazwy czy różne niuanse dotyczące rowerów MTB, ale i tak mało kto je zrozumie. Dlatego zamiast popisywać się wiedzą, skupimy się na tym, czego każdy użytkownik oczekuje od swojego roweru. Otóż musicie pamiętać, że nie ma uniwersalnego modelu, który sprawdzi się do jazdy w każdym ternie. Choć nazwa „górski” sprawia, że sądzimy, iż każdy model będzie idealny do jazdy po górach, to nadal trzeba pamiętać, że to tylko umowna nazwa. W końcu rowery MTB  nazywane są często rowerami „komunistów”, ale nie dlatego, że wybierają je zwolennicy tego ustroju, lecz z powodu tego, iż rowery górskie były i są częstym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Ale wróćmy do tematu. Otóż musicie pamiętać, że koniecznie trzeba zwrócić uwagę na szerokość i wielkość opon. Tutaj można przyjąć naprawdę dobrą zasadę, a mianowicie, że im większa tym lepiej sprawdzi się w najbardziej trudnym terenie, a to dlatego, że większa opona zdecydowanie lepiej niweluje nierówności terenu, a zatem jazda jest łatwiejsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza.

Małe „co nie co” na temat przełożeń

Teraz każdy z nas może stanąć przed dużym dylematem, otóż pojawia się bardzo ważne pytanie: ile przyłożeń wybrać? A jak to zwykle bywa odpowiedź wcale nie jest łatwa i uniwersalna.  Tutaj znowu musicie pamiętać, że ilość przełożeń koniecznie trzeba dobierać do sposobu jazdy i właściwości terenu. Jeżdżąc po mało wymagającym terenie można zdecydować się na klasykę, a więc trzy tarczowe mechanizmy korbowe. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się zawsze, a gdy lubicie jazdę po zdecydowanie bardziej trudnym terenie, to już nie sprawdzi się w ogóle. Wtedy zdecydowanie lepiej postawić na  napędy dwurzędowe,  które sprawdzą się na trudniejszych trasach. Ale mają one jeszcze jedną i to bardzo dużą zaletę, gdyż są lżejsze, przez to i Wasz rower będzie ważył zdecydowanie mniej.

mtb

A co z amortyzacją?

Kupując rower górski trzeba także wziąć pod uwagę amortyzację, ale i w tym przypadku nie ma jednej, która będzie sprawdzać się idealnie w każdym terenie. Otóż również ją musicie wybierać pod kątem trudności terenu. Do wycieczek po łatwych i prostych szlakach sprawdzi się jak najbardziej mała amortyzacja. Jednak do jazdy w trudnych warunkach amortyzacja powinna być możliwie jak największa, w końcu wpływa nie tylko na sam komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Skoro już o bezpieczeństwie mowa, to przed każdą trasą, nawet tą łatwą, sprawdzicie czy Wasz rower jest w pełni sprawny, a wszystkie podzespoły dobrze pracują, a hamulce są bardzo czułe.

Rowery MTB nie muszą być wcale drogie, aby były dobre. Możecie zakupić świetne modele nawet za 1000 złotych, choćby te marki Romet.  Jednocześnie pamiętajcie o bezpieczeństwie, a więc koniecznie kupcie także kask, który jest niezbędny. Nawet jeżeli sądzicie, że trasa jest łatwa, to nadal noszenie kasku to podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here