Pływanie jako sposób na odchudzanie

Odchudzanie to temat od zawsze na topie. Któż z nas nie chciałby wyglądać lepiej? Możemy mieć mnóstwo różnych powodów ku temu, które sprawią, że będziemy pragnęli tego, aby zrzucić kilka niechcianych kilogramów (lub więcej).

Jednym z najbardziej alarmujących momentów, gdy trzeba schudnąć, jest znaczna otyłość. Tutaj nie ma miejsca na żarty. Duża ilość nadmiernych kilogramów przyczynia się do pogorszenia znacznie naszego stanu zdrowia. W najostrzejszych przypadkach ogromna nadwaga przecież niszczy narządy wewnętrzne, uniemożliwia nam ruch i normalne funkcjonowanie na co dzień. Dlatego czasami odchudzanie może nie tylko być potrzebne, ale również może się zdarzyć taki ekstremalny przypadek, że będzie one konieczne. Możliwe, że zleci nam to nasz lekarz pierwszego kontaktu, który uzna, że nasza otyłość jest już na bardzo zaawansowanym i trzeba podjąć jakieś środki zaradcze ku temu. Szczególnie łatwo doprowadzić się do ogromnej nadwagi, gdy ma się problem z kompulsywnym jedzeniem. Kiedy pokarm, zamiast dostarczyć nam koniecznych do życia środków, służy jako regulator emocji. Oczywiście nie chodzi o to, że raz na dłuższy czas ktoś zje sobie czekoladę na poprawę humoru. Chodzi tutaj o totalne regulowanie emocji za pomocą jedzenia. Schemat takiego działania można porównać do każdego innego uzależnienia.

Innym bardzo popularnym powodem odchudzania się, a raczej odpowiednią motywacją do takiego działania jest zbliżający się sezon plażowy. Któż z nas nie chce wtedy lepiej prezentować się na plaży? Jeśli mamy nadmiarowe kilogramy to chcemy się ich pozbyć, bo latem będzie to wyglądało nieestetycznie. Innym powodem jest też nasze samopoczucie, gdyż to jak wyglądamy, mocno wpływa na nasz stan psychiczny. Dlatego, jeśli źle się czujemy z nadmiarowymi kilogramami, to zrzucenie ich pozwoli nam podczas lata cieszyć się swoim ciałem i akceptować siebie w pełni. Jest to bardzo ważny element tego, aby czuć się szczęśliwie.

Jeszcze inni zajmą się odchudzaniem dlatego, że dbają o swoje ciało i zdrowie. Nie dziwi to, gdyż obecnie coraz bardziej rośnie nasza świadomość tego, jak bardzo zdrowy tryb życia jest pozytywny. Oczywiście takie osoby nie zajmują się tylko redukcją kilogramów, ale zmieniają cały tryb życia i diety. Normalnie by schudnąć, wystarczy obniżyć dzienne spożycie kalorii. Natomiast osoby dbające o zdrowie zmienią, to co jedzą, czyli zwiększą ilość warzyw i owoców a zredukują używanie przetworzonej żywności. Także często przechodząc na zdrową dietę, odstawia się dodatkowy cukier biały (sacharozę) oraz sól kuchenną. Jednak to jak będzie się dana jednostka dokładnie odżywiała, zależy tylko od niej. Faktem natomiast jest, że osoba o zdrowej diecie będzie czuła się lepiej, lżej i będzie miała więcej energii i lepsze samopoczucie od osoby, która będzie odżywiała się gorzej.

Jest wiele sposobów na to, by zrzucić zbędne kilogramy. Jednym ze znakomitych pomysłów na to, jak to zrobić jest pływanie odchudzanie. Dlaczego? Pływanie ma tak wiele zalet, że ciężko jest je wszystkie wymienić.

Po pierwsze jest to wysiłek aerobowy, czyli tlenowy. Taki typ wysiłku przy dłuższym okresie jego trwania spala najlepiej kalorie ze wszystkich! Oczywiście nie tylko pobyt na basenie jest wysiłkiem tlenowym. Mamy także do dyspozycji bieganie, jazdę na rowerze, rolkach, wrotkach i inne aktywności. Taki wysiłek jest najefektywniejszy, jeśli chcemy zrzucić w miarę szybko zbędne kilogramy. Efektem ubocznym będzie poprawa naszej kondycji! Gdyż wystarczy, że będziemy poświęcać na lekki trening tlenowy dziewięćdziesiąt minut tygodniowo, czyli przykładowo: będą to 3 treningi po trzydzieści minut bądź 2 treningi po czterdzieści pięć minut, aby nasza kondycja ulegała poprawie. Czyli co to zmieni w praktyce u nas? Dzięki temu nasz układ tlenowy będzie działał bardziej wydajnie, dlatego też nie będzie nam już towarzyszyła zadyszka podczas wchodzenia schodami na 5 piętro czy podczas innych czynności. Na co dzień będziemy się także czuli lepiej niż wcześniej.

Natomiast jaka jest przewaga pływania nad innymi sportami areobowymi? Zastanówmy się… Większość sportów jest znacznym obciążeniem dla naszego zdrowia. Powiedzenie, że sport to zdrowie nie jest tak do końca obecnie trafne, jakby się mogło wydawać. Duża ilość biegania może prowadzić do urazów stawów czy kolan – szczególnie jeśli będziemy biegać wiele kilometrów, co będzie najczęstszym wyborem podczas odchudzania, gdyż długie, ale średnio intensywne treningi będą wykonywane w strefie tlenowej. Jeśli chcemy zrzucić kilogramy, to nie będziemy biegali sprintów gdzie mamy do czynienia z krótkim wysiłkiem, który nie jest tlenowy tylko beztlenowy.

Natomiast pływanie jest najbezpieczniejszym i najzdrowszym sportem, jaki powstał! Przez wyporność wody pływanie jest bezpieczne dla naszego ciała. Szczególnie jest to zalecana aktywność nie tylko dla osób, które pragną zrzucić kilogramy, ale także dla tych, którzy mają różne problemy z ciałem, przez które nie mogą uprawiać innych sportów. Bardzo często możemy spotkać pływających ludzi, którzy mają problemy ze stawami, kolanami czy kręgosłupem. Basen to też miejsce, na którym dochodzą do siebie ludzie po różnych kontuzjach bądź sportowcy, którzy chcą podtrzymać formę.

Oczywistym faktem jest, że aby pływać tak, aby najefektywniej chudnąć, musimy to robić odpowiednio. Po pierwsze najlepiej, aby wysiłek był lekki lub średni. Jak to najlepiej poznać? Pływamy w taki sposób, aby nie dostać zadyszki. Z drugiej strony musi to być wysiłek tlenowy, który zaobserwujemy przez to, że nasz oddech będzie znacznie dłuższy i głębszy. Idealny trening to minimum 20 minut w strefie tlenowej. Jednak do odchudzania najlepsze będą sesje 30 bądź 40-minutowe, gdyż organizm spala tłuszcz podczas wysiłku tlenowego dopiero po znacznym czasie. Wcześniej używa jako paliwa glikogenu z mięśni, natomiast po jakiś 10-15 minutach przestawia się powoli na korzystanie z zasobów tłuszczu zgromadzonych w ciele.

Pływanie sprawi, że nasz wygląd fizyczny się poprawi. Nie będziemy wyglądać po takich treningach jak kulturysta, ale będziemy wyglądać bardziej atletycznie. Co więcej, podkręci się także nas metabolizm i będziemy spalać kalorie nie tylko podczas pływania, ale także przez resztę dnia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here