Choć postęp technologiczny przyniósł wiele dobrego dla ludzkości, to również wpłynął on na nasz tryb życia. Wiele osób wykonuje pracę siedzącą, a po niej spędza czas wolny, nie ruszając się z miejsca. To poskutkowało różnego rodzaju chorobami, jak również nadwagą i otyłością, które mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Wiele osób stara się zmienić swoje przyzwyczajenia i zaczyna uprawiać sport, aby przeciwdziałać tym negatywnym efektom. Aby zaczął on przynosić odpowiednie rezultaty, muszą być jednak spełnione pewne warunki.
Bieganie a obuwie
Jedną z najczęściej wybieranych dyscyplin, które poprawiają ogólną kondycję organizmu, jest bieganie. Jednak aby zacząć, nie wystarczy założyć odzież sportową i udać się na bieżnię. Bieganie, choć ma wiele zalet, może także przyczynić się do kontuzji, które uniemożliwiają na długi czas uprawianie tego bądź innego sportu. Dzieje się tak najczęściej, jeśli zabieramy się za nie bez należytego przygotowania.
Zanim więc przystąpimy do biegu, powinniśmy najpierw wybrać odpowiednie obuwie, które będzie amortyzowało nasze stawy. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza na początku przygody z bieganiem, ponieważ źle dobrane, niewygodne buty mogą już na wstępie zniechęcić do jakichkolwiek prób uprawiania tego sportu. Podczas biegu mocno obciążone są stawy kolanowe i skokowe, dlatego tak ważny jest dobór dedykowanego obuwia amortyzującego.
Poza podeszwą liczy się również bieżnik, bo to od niego będzie zależało, czy utrzymamy się odpowiednio na trasie bądź podczas biegu na bieżni w klubie fitness. Wybierając buty, powinniśmy zwrócić także uwagę na sposób sznurowania, bo podczas biegu sznurówki mogą się bardzo szybko rozwiązać, co znacząco utrudnia bieg.
Bieganie a rozgrzewka
Przed przystąpieniem do biegania warto także wykonać małą rozgrzewkę stawów, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Wiele osób rzuca się też na zbyt wysokie wyzwania już od pierwszego dnia w klubie fitness. Aby tego uniknąć, należy zacząć stopniowo, na przykład od marszu na bieżni, a potem stopniowo dołączać do niego coraz dłuższy bieg. Dzięki temu ciało stopniowo przywyknie do wysiłku i nie będzie zbyt mocno nadwyrężone, co uchroni je przed kontuzjami.
Bieganie a suplementacja
Podczas uprawiania sportu, nie tylko biegania, ważna jest także odpowiednia suplementacja. Bez niej nasz organizm bardzo szybko może okazać się wyczerpany i niezdolny do dalszych ćwiczeń. Dlatego przed treningiem należy spożyć kolagen, dzięki któremu dodatkowo wzmocnimy stawy i unikniemy bólu spowodowanego przeciążeniami, a także wspomożemy szybszą regenerację. To sprawi, że będziemy mogli uprawiać sport częściej i w lepszej formie.
Natomiast po treningu należy wypić odżywkę białkową. Choć kojarzą się one głównie z kulturystami i zawodowcami, to są niezwykle ważne również dla osób biegających czy uprawiających inne sporty amatorsko. Pozwalają na szybszą regenerację mięśni, a co więcej, kiedy stosuje się je w odpowiednich proporcjach przed i po treningu, mogą uchronić przed pojawieniem się bolesnych zakwasów.
Warto wspomnieć, że białko doskonale nadaje się także dla osób, które nie uprawiają żadnego sportu. Jest to idealna odżywka dla każdego dorosłego człowieka, która wspomaga nie tylko pracę mięśni, ale i umysłu. Sprawdź na stronie https://www.activlab.pl/pl/c/Odzywki-bialkowe/57, które będzie odpowiadać ci najbardziej.