Bandaże bokserskie

Boks to pod wieloma względami wyjątkowy rodzaj sportu. Niestety, ale jego uprawianie stawia dużo wymogów przed potencjalnymi zainteresowanymi. Oprócz rozpoczęcia odpowiedniego treningu i zaopatrzenia się w strój, konieczne będzie również dysponowanie akcesoriami. Wyjątkowo ważnymi są bandaże zwane również owijkami, stosowane między innymi w celu zabezpieczenia dłoni, palców, nadgarstków. Jeśli przygotowujesz się do zakupu bandaży bokserskich i zastanawiasz się po jaki ich rodzaj warto sięgnąć – ten artykuł jest dedykowany specjalnie dla ciebie. Podpowiemy w nim – na co zwrócić uwagę w czasie zakupu i jakie typy bandaży i owijek bokserskich znajdziemy.

O czym pamiętać w czasie zakupu bandaży bokserskich

Dostępne rodzaje bandaży mogą mieć różną długość. Najkrótsze mają zaledwie jeden metr, najdłuższe to bandaże pięciometrowe. Wybór zależy oczywiście od naszych indywidualnych predyspozycji, a także takich szczegółowych cech jak po prostu – wielkość naszych dłoni. Oczywiste jest, że bandaże dłuższe są dedykowane dla osób o dużych dłoniach.

Ponadto, bandaże dłuższe są dedykowane tym zawodnikom, którzy na zwykłym treningu nie poprzestaną i pragną rozwijać się w boksie lub innych sztukach walki. Dłuższe bandaże pozwalają na trening mocniejszych uderzeń i jednocześnie, w większym stopniu chronią nasze dłonie przed uszkodzeniem. Mowa o różnego typu uszkodzeniach mechanicznych – złamaniach, zwichnięciach, obiciach, otarciach.

Bandaże bokserskie najczęściej wybierane to te o długości około 4 metrów. Wynika to z prostego faktu – na tyle długi bandaż pozwala dokładnie zabezpieczyć dłoń i ustabilizować jej ułożenie zanim ubierzemy rękawicę bokserską.

Materiał bandaży bokserskich

Różne typy materiałów stosowane są w produkcji bandaży bokserskich. Znajdziemy zarówno modele wykonane z materiałów syntetycznych, jak i naturalnego pochodzenia. Ponadto, dostępne są bandaże wykonane z mieszanek obu tych materiałów.

Materiał, z którego bandaż został wykonany, powinien spełniać kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim – powinien być odpowiednio elastyczny, co zdecydowanie ułatwi jego zakładanie, ściąganie oraz poruszanie dłonią i palcami w czasie treningu. Ponadto, materiał powinien być stosunkowo chłonny – i absorbować nadmiar potu wydzielanego na powierzchni naszej skóry. Dobrze też, jeśli materiał będzie łatwy w czyszczeniu oraz nie będzie ulegał deformacjom na skutek prania.

Bandaże z bawełny i elastyczny – optymalny wybór

Jak wskazują specjaliści – bandaże wykonane z mieszanek materiałów sztucznych i naturalnych uważane są za wybór najlepszy. Dlaczego? Bandaże wyłącznie syntetyczne są nadmiernie elastyczne, co może sprzyjać ich przesuwanie się po naszej dłoni. W ten sposób mogą źle wpływać na stabilność naszej dłoni podczas wykonywania treningu oraz w czasie zawodów.

Bandaże wykonane zarówno z bawełny, jak i materiałów syntetycznych mają tę zaletę, że ich elastyczność jest stosunkowo ograniczona, a tym samym – nie będą deformować ruchów naszej dłoni. Ponadto, obecność bawełny pozytywnie wpływa na wytrzymałość bandaży – nie kurczą się nadmiernie w czasie prania oraz są odporne na ścieranie i wysokie temperatury. Z bandaży wykonanych z mieszanek materiałów korzystają zarówno zawodowi bokserzy, jak i osoby trenujące ten sport amatorsko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here