Racjonalne odchudzanie pozwala uniknąć efektu jo-jo
fot. Pixabay.com

Efekt jo-jo pojawia się dość często po niezbyt efektownym i dobrze zaplanowanym odchudzaniu. Jest natomiast kilka prostych sposobów, które pozwolą go uniknąć. Jakich? Przekonacie się, czytając nasz artykuł. Zapraszamy więc do lektury.

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/jak-uniknac-efektu-jo-jo/

Efekt jojo – czym jest?

Na przemian tracisz i zyskujesz na wadze? Masz już dość życia na takiej huśtawce? To jest właśnie efekt jo-jo. Może on wystąpić nawet pół roku po tym, gdy zakończycie proces odchudzania. Jeśli co najmniej 10 procent utraconych kilogramów do was wraca, mówimy właśnie o efekcie jo-jo. Nic dziwnego, że nie dość, że nie wyglądacie przy tym dobrze, to jeszcze czujecie się źle psychicznie. Efekt jo-jo skutecznie odbiera satysfakcję z odchudzania i motywację do rozpoczęcia kolejnej diety. A wystarczy do odchudzania podejść z głową. Wówczas uda się uniknąć efektu jo-jo.

W pierwszej kolejności należy zrezygnować z głodówek. Prowadzą one w dużej mierze do utraty masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Dlatego później, gdy utracone kilogramy do nas wracają, nie robią tego już w postaci mięśni, ale właśnie tkanki tłuszczowej. Osiągamy więc efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Poza tym po długim czasie głodówki zazwyczaj rzucamy się na jedzenie. Nie zastanawiamy się zbytnio wówczas, co właściwie mamy na talerzu. Takie zachowanie również powoduje szybki powrót do wagi sprzed procesu odchudzania, a nawet jeszcze większej.

3 wskazówki, które pozwolą uniknąć efektu jo-jo

Ćwicz z głową

Aktywność fizyczna podczas odchudzania jest szczególnie wskazana, należy jednak dostosować ją do kondycji swojego organizmu i trybu życia. Należy pamiętać, że organizm potrzebuje także odpoczynku. Nic nam więc nie da katowanie się wysiłkowymi ćwiczeniami każdego dnia. Jeśli nie pozwolimy naszemu organizmowi na regenerację, odpłaci się nam powrotem nadwagi.

Stosuj nowe nawyki żywieniowe zawsze

Dieta się skończyła, a ty z radością rzucasz się na fast foody, słodycze i dania instant? To poważny błąd. Rozsądne odchudzanie to takie, które pozwala nam stosować urozmaiconą i zdrową dietę. Jeśli podejdziemy do tego na poważnie, może stać się ona naszym sposobem na życie. I tylko takie podejście gwarantuje, że odchudzanie będzie skuteczne. Tak więc nie wychodzimy z diety błyskawicznie, rzucając się na to, co niezdrowe, ale wprowadzamy wypracowane podczas diety nawyki żywieniowe do naszego menu na co dzień.

Naucz się relaksować, odpoczywać i radzić sobie ze stresem

Nadmierny stres i napięcie to nasi wrogowie na wielu płaszczyznach. Nie są także naszymi sprzymierzeńcami w walce z nadwagą. Warto więc poszukać odpowiednich dla siebie metod relaksacji, odpoczynku, regeneracji po stresujących sytuacjach. Samego stresu uniknąć się nie da, ale można się nauczyć radzić sobie z nim. Podjadanie w stresujących sytuacjach lub uczucie ściśniętego żołądka na pewno nie pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami.

Zobacz też: https://www.fundacjazdrowie.com.pl/jakich-pierwiastkow-i-witamin-nie-moze-zabraknac-w-diecie-mezczyzny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here