Ćwiczenia siłowe w domu

Wiele osób marzy o pięknej i wyrzeźbionej sylwetce, ale rezygnuje z niej przez brak czasu lub funduszy na regularne wizyty na siłowni. Jest to duży błąd, gdyż w rzeczywistości skuteczny trening siłowy może być z powodzeniem przeprowadzany w domu bez konieczności posiadania drogiego sprzętu. Jakie ćwiczenia są szczególnie polecane? – o tym w dalszej części naszego artykułu.

Kalistenika – ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem własnej masy ciała

Kalistenika jest rodzajem treningu siłowego, który jest oparty wyłącznie na ćwiczeniach wykorzystujących własną masę ciała ćwiczącego. Stąd też, do jej uprawiania nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Pomocna może okazać się jedynie drabinka gimnastyczna wyposażona w dodatkowy drążek i poręcze – pozwala ona zwiększyć gamę możliwych do wykonania ćwiczeń, a tym samym ubogacić trening.

W ramach domowego treningu kalistenicznego osoba ćwicząca może przetrenować wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe. Jest to bardzo ważne, gdyż zoptymalizowany rozwój jest kluczowy dla zachowania dobrego zdrowia, funkcjonalności organizmu i osiągnięcia zamierzonych celów sylwetkowych. Tak więc przykładowy plan treningowy może zawierać następujące ćwiczenia:

  • Pompki na poręczach- ćwiczenie silnie angażujące mięśnie klatki piersiowej (głównie mięsień piersiowy większy), mięśnie barków oraz mięśnie trójgłowe ramion.
  • Podciąganie na drążku- w zależności od wariantu (nachwyt, podchwyt, chwyt młotkowy) angażuje różne mięśnie grzbietu, mięśnie dwugłowe ramienia oraz mięśnie przedramion.
  • Podciąganie nóg w zwisie- ćwiczenie wzmacniające i rzeźbiące mięśnie brzucha.
  • Waga przodem, wspięcia na palcach w oparciu o drabinkę i przysiady przy drabinkach- ćwiczenia zwiększające mobilność i wzmacniające mięśnie nóg.

Oczywiście to tylko przykładowy plan treningowy wykorzystujący drabinki gimnastyczne i zapewniający optymalne przetrenowanie całego ciała. Jego regularne wykonywanie, naprzemiennie z innymi ćwiczeniami, jest gwarantem poprawy tężyzny oraz sprawności fizycznej.

Kolejne artykuły znajdziesz na https://benchk.com/blog/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here