Ćwiczenia na brzuch w domowym zaciszu

Płaski i atrakcyjnie wyrzeźbiony brzuch to coś, o czym marzy wiele osób. Wbrew pozorom, by osiągnąć ten stan, nie trzeba wykupywać karnetu na siłownię, ani tym bardziej wylewać siódmych potów podczas każdego dnia treningowego. Wiele osób walczy o rzeźbę swojego brzucha bez wychodzenia z domu – podejmując się samodzielnego treningu na zwykłej macie podłogowej. Efekty, które możesz w ten sposób uzyskać, będą nie mniej zadowalające, niż efekty uzyskane w siłowni. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej skuteczne pomysły na ćwiczenia brzucha, które wykonasz bez wychodzenia z domu.

Ćwiczenia na brzuch – najciekawsze i skuteczne pomysły 

Podstawowym ćwiczeniem, które bez trudu wykonasz bez korzystania z niczyjej pomocy lub specjalnych sprzętów, są konwencjonalne brzuszki. Niestety, ale wiele osób wykonuje te ćwiczenia na brzuch w sposób nie do końca poprawny, przez co mogą osiągać nieco mniej zadowalające efekty. Jak powinny wyglądać poprawnie wykonane brzuszki? Przede wszystkim – w ich trakcie kolana powinny ugięte (tworząc kąt prosty), a stopy przylegać płasko do ziemi. Należy następnie napiąć mięśnie brzucha oraz unieść tułów ku górze. Warto unikać angażowania mięśni pleców oraz ramion, którymi niestety wiele osób pragnie sobie pomóc. Czyniąc to, zmniejszasz zaangażowanie mięśni brzucha, a tym samym ograniczasz uzyskiwane efekty. 

Innym wartym praktyki ćwiczeniem jest tak zwana żaba, w trakcie której wykonywania ćwiczysz dolne partie mięśni brzucha. By wykonać żabę, należy położyć się płasko na macie, spleść dłonie na karku oraz rozchylić nogi i ugiąć je w kolanach. Następnie, należy unieść zarówno górną część tułowia jak i nogi ku górze, ponad powierzchnię maty. W ten sposób napinasz mięśnie (nie tylko) brzucha, powodując ich rozrastanie się i wzmacnianie. 

Kolejnym ważnym ćwiczeniem jest tak zwana deska. W jej trakcie angażowane są nie tylko mięśnie brzucha, ale również pośladki, tułów oraz nogi. By poprawnie wykonać to ćwiczenie, należy przyjąć pozycję leżącą, opierając łokcie na macie (z dłońmi skierowanymi na wprost). W tej pozycji należy unieść tułów, manipulując ciężarem ciała za pomocą palców stóp. Pozycję taką należy utrzymać przez 20 sekund, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej. Deskę możesz też wykonywać w innych pozycjach – na przykład bokiem (co pomoże Ci w poprawie sylwetki i redukcji nieatrakcyjnych boczków).

Jak ćwiczyć wydajnie we własnym mieszkaniu? 

By trening był maksymalnie wydajny i efektywny, należy przeprowadzać go regularnie. Odradza się jednak powtarzanie treningu każdego dnia, gdyż mogłoby to doprowadzić do nadwyrężenia mięśni brzucha. O wiele lepszym pomysłem będzie powtarzanie ćwiczeń co 2-3 dni, pozostawiając czas na zregenerowanie się tkanek mięśniowych. 

W trakcie treningu należy aktywnie nawadniać organizm. Obniży to uczucie zmęczenia oraz będzie przeciwdziałać odwodnieniu organizmu. Duża ilość wody pozytywnie wpływa także na odbudowę włókien mięśniowych, które w trakcie wykonywania ćwiczeń ulegają zerwaniu (a następnie, w trakcie odpoczynku, zostają odbudowane).

Ćwiczenia należy powtarzać tak długo, aż uzyskasz upragniony efekt. By jednak uniknąć powrotu do wcześniejszej kondycji, zaleca się kontynuować trening także po osiągnięciu zamierzonego celu. Możesz wówczas obniżyć częstotliwość wykonywania ćwiczeń lub obniżyć ilość dni treningowych do zaledwie 1-2 na tydzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here