Interwały – najskuteczniejszy trening na odchudzanie?

Trening interwałowy pozwala w krótkim czasie osiągnąć wymarzoną figurę i pozbyć się tłuszczyku nawet z opornych miejsc. Na czym polega ta metoda ćwiczeń? Dlaczego pozwala szybko schudnąć? Czy jest odpowiednia dla każdego? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat interwałów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Co to są interwały?

Interwały to stosunkowo krótka, ale bardzo wymagająca i skuteczna forma treningu. Polega na wykonywaniu kilku rund ćwiczeń, w których przeplatamy wysiłek intensywny z umiarkowanym, bez przerwy na odpoczynek. Na złapanie oddechu jest czas w trakcie lżejszych ćwiczeń – przyjmuje się, że w czasie treningu tętno nie powinno spadać poniżej 120. Zmęczenie jest wtedy odczuwalne, ale nie na tyle, aby uniemożliwić kontynuację ćwiczeń. Jak łatwo się domyślić, interwały to walka z własnymi słabościami, gdyż każda kolejna seria jest trudniejsza i stanowi większe wyzwanie.

bieg interwaly

Jak wygląda to w praktyce?

Jedną z najczęściej wybieranych form interwałów są interwały biegowe, czyli przeplatanie truchtu ze sprintami. Inne popularne ćwiczenia to jazda na rowerze, skakanka, pompki, skipy, przysiady z wyskokiem czy pajacyki. Każdy trening zaczynamy od obowiązkowej rozgrzewki, a kończymy rozciąganiem i schładzaniem. Początkującym osobom zaleca się, aby faza umiarkowanej aktywności trwała przynajmniej 2 lub 3 razy dłużej od fazy intensywnego wysiłku. Przykładowo: biegniemy truchtem przez 30 lub 45 sekund, przyspieszamy do sprintu na 15 sekund i znów wracamy do truchtu. Długość właściwego treningu nie powinna przekraczać 20–25 minut, ale można śmiało zacząć nawet od 5 lub 10 minut. Warto pamiętać, że interwały mocno obciążają organizm, który potrzebuje sporo czasu na regenerację. Z tego powodu nie należy ich wykonywać częściej niż 2–3 razy w tygodniu.

stroj sportowy damski interwaly

Dlaczego trening interwałowy jest dobry na odchudzanie?

Interwały podkręcają nie tylko tętno, ale i metabolizm, więc są skutecznym sposobem na piękną sylwetkę. Pozwalają szybko pozbyć się tkanki tłuszczowej nawet z opornych miejsc, a do tego spalanie tłuszczyku nie kończy się wraz z treningiem. Przy wysiłku o tak dużej intensywności w organizmie zachodzą przemiany beztlenowe, które wiążą się z tzw. długiem tlenowym. Organizm rekompensuje sobie braki w późniejszym czasie, więc przemiany metaboliczne przebiegają szybciej nawet przez kilkanaście godzin od zakończenia ćwiczeń. Szacuje się, że interwały pozwalają spalić nawet 3 razy więcej tłuszczu niż ćwiczenia kardio, a do tego pięknie modelują mięśnie. Przy zdrowej diecie efekty widoczne są już po kilku treningach!

Inne zalety treningu interwałowego

Spalanie tkanki tłuszczowej to jednak nie wszystko – interwały posiadają szereg innych zalet. Przede wszystkim tego typu trening jest krótki, więc łatwo znaleźć na niego czas. Chętnie wybierają go sportowcy, gdyż pozwala szybko poprawić kondycję i wytrzymałość. Nie bez znaczenia jest również fakt, że interwały można wykonywać samodzielnie, w domu lub na świeżym powietrzu. Większość ćwiczeń nie wymaga dostępu do specjalistycznego sprzętu, ani nawet zakupu karnetu na siłownię. Podczas biegania, pajacyków czy jazdy na rowerze potrzebujemy jedynie butów i wygodnego stroju sportowego. Aby treningi nie były zbyt monotonne warto się jednak zaopatrzyć w kilka niedrogich akcesoriów, takich jak skakanka czy mata do ćwiczeń.

stroj sportowy meski interwaly

Nie dla wszystkich

Wysoka intensywność sprawia, że trening interwałowy nie jest odpowiedni dla wszystkich. Ze względu na duże obciążenie stawów i możliwość kontuzji, przeciwwskazaniem do tego typu ćwiczeń jest nadwaga. Uważać trzeba również w przypadku problemów z układem krążenia – w takiej sytuacji zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem. Generalnie, interwały poleca się osobom zdrowym i w dobrej kondycji, ale i tak nigdy na czczo, gdyż może to doprowadzić np. do zasłabnięcia. Osoby, które dopiero zaczynają budować formę, powinny stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku i przejść do interwałów dopiero po kilku miesiącach ćwiczeń.

Wiesz już, na czym polegają interwały, więc pora wpleść je do swojego planu treningowego! Jeśli szukasz odpowiednich akcesoriów lub planujesz uzupełnić sportową szafę, koniecznie odwiedź sklepiguana.pl.

Zdjęcia: sklepiguana.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here