5 najważniejszych odżywek dla trenujących siłowo

Odżywki nie są niezbędne osobom trenującym siłowo, jednak niektóre bez wątpienia są przydatne. Zdecydowanie warto rozważyć suplementację chociażby kilku podstawowych produktów w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych suplementów dla każdego, kto chce zwiększyć masę i siłę mięśni.

1. Kreatyna

Niezależnie od tego, czy trening jest zorientowany przede wszystkim na budowę muskularnej sylwetki, czy poprawę wyników siłowych, kreatyna okazuje się bardzo pomocna. To, że jest skuteczna, zostało już wielokrotnie udowodnione. Potwierdzono, że jej stosowanie usprawnia proces syntezy białek mięśniowej, sprzyja lepszej regeneracji, dodaje energii do ćwiczeń i poprawia kondycję oraz ogólną wytrzymałość. Warto po nią sięgnąć w momencie pierwszych dłuższych stagnacji, czyli najczęściej po kilku lub kilkunastu miesiącach ćwiczeń.

2. Odżywka białkowa

O tym, czy mięśnie będą rosły, a siła wzrastała, decyduje nie tylko sam trening, choć on jest oczywiście bardzo ważny, ale również podaż poszczególnych makroskładników. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa białko, ponieważ to ono jest najważniejszym budulcem tkanki mięśniowej. Właśnie za sprawą zawartych w białku aminokwasów mięśnie mogą urosnąć po tym, jak zostały poddane ciężkiej pracy na treningu.

Tymczasem zapotrzebowanie osoby trenującej siłowo wynosi od 2 do nawet 4 g protein na 1 kg ciała, co oznacza naprawdę sporą ilość jedzenia w ciągu dnia. Jak wiadomo, nie każdy ma możliwość spożycia czterech czy pięciu posiłków, w ramach których udaje się „upchnąć” odpowiednią porcję białka. Dlatego w razie potrzeby w celu uzupełnienia braków pomocna okazuje się odżywka białkowa. Jej ogromnym atutem jest wygoda przygotowania, ponieważ jedyne, co trzeba zrobić, żeby spożyć porcję, to rozpuścić ją w wodzie albo mleku.

3. Beta-alanina

Beta-alanina to znakomity przykład suplementu, który warto brać przed treningiem. Niejedno forum sportowe opisuje ten związek jako bardzo pomocny w trakcie ćwiczeń, szczególnie w kontekście siły. Dzięki niemu wytrzymasz więcej serii i powtórzeń, a to przecież bardzo dobrze służy hipertrofii mięśniowej. Poprawia ona również regenerację po ciężkim wysiłku fizycznym. Podobnie jak kreatyna, beta-alanina została wielokrotnie i bardzo dokładnie przebadana, co potwierdziło jej korzystne i skuteczne działanie.

4. Omega-3

Kwasy omega-3 mają tak rozbudowany i wielowymiarowy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, że można by o nich pisać naprawdę długo. W odniesieniu do tematu najważniejsze jest to, że biorą udział w syntezie białek, a ich spożycie przekłada się na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Omega-3 można znaleźć przede wszystkim w rybach, dlatego jeśli jesz je w niewielkich ilościach, pamiętaj o suplementacji tych kwasów tłuszczowych.

5. Niektóre witaminy i minerały

Pamiętaj przede wszystkim o witaminie D, bo nie sposób dostarczyć ją wraz z pożywieniem, a jej synteza w organizmie jest zbyt mała jak na zapotrzebowanie. W przypadku braków w diecie uzupełniaj magnez, cynk, żelazo, chrom oraz inne minerały, których jest za mało w Twoim codziennym jadłospisie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here