Wybieramy ochraniacze na piszczele do sportów walki

W sportach walki ważne jest zabezpieczenie przed urazami szczególnie narażonych części ciała. Zaliczają się do nich bez wątpienia piszczele, które pod wpływem uderzeń łatwo ulegają kontuzjom. Trudno całkowicie wyeliminować takie ryzyko, jednak można się przed nim maksymalnie zabezpieczyć. Pomocne okażą się ochraniacze na piszczele.

Ochraniacze na piszczele dopasowane do konkretnej dyscypliny

Na rynku nie brakuje ochraniaczy uniwersalnych, które są reklamowane jako odpowiednie dla różnych dyscyplin sportowych. W praktyce jednak potrzeba naprawdę dobrego sprzętu, aby zabezpieczyć wrażliwe partie ciała przed skutkami bolesnych kopniaków. Mamy z nimi do czynienia w Muay-Thai, MMA, kickboxing. Jeżeli trenujesz różnymi technikami, to uniwersalny ochraniacz na piszczele powinny zdać egzamin. Do wyboru standardowo są dwa rodzaje ochraniaczy:

  • nagolenniki w formie skarpet, w które można wsunąć nogę – idealnie dopasowanie do ciała sprawia, że są nieruchome i nie przemieszczają się, zapewniając walczącemu pełną swobodę ruchów,
  • tradycyjne skórzane ochraniacze z wyściółką, która absorbuje wstrząsy.

Warto mieć na uwadze to, że w każdej grupie znajdują się zarówno bardzo dobre, solidnie wykonane ochraniacze, jak również produkty gorszej jakości, które przesuwają się i nie łagodzą siły uderzeń. Zwracaj uwagę na ich jakość!

Jakość wykonania ochraniaczy ma znaczenie

Najlepsze są ochraniacze wykonane ze sztucznej skóry albo materiałów syntetycznych o zbliżonej wytrzymałości. W sprzedaży znajdziesz też ochraniacze ze skóry naturalnej, ale jest ich mniej, a kosztują znacznie więcej. Najważniejsze jest jednak to, aby frontalna część elementu była dobrze wzmocniona.

Oprócz piszczeli ochraniacz powinien też chronić wierzch stopy, bo często dochodzi do ich uszkodzeń np. po kopnięciu przeciwnika w łokieć czy piszczel. Dla lepszego mocowania ochraniaczy i zyskania kolejnej warstwy wypełniającej stosuje się także dodatkowe ochraniacze elastyczne, tzw. basic elastic.

Dopasowanie wagi i rozmiaru ochraniaczy

Podstawą dobrego ochraniacza jest rzep, który szybko i wygodnie można regulować, aby dopasowywać element do nogi. Najlepiej sprawdzają się szerokie i podwójne rzepy, które zapewniają wysoką stabilizację na piszczelach.

Szerokość

Musisz też zdecydować o szerokości ochraniacza – szerszy z wyściółką po bokach zapewnia lepszą ochronę całej nogi, lecz ogranicza częściowo mobilność. Węższy daje swobodę ruchu, ale zwiększa ryzyko powstawania siniaków czy zadrapań na skórze.

Rozmiar

Dopasowanie ochraniacza jest możliwe bez większego wysiłku, bo w sprzedaży są modele w kilku rozmiarach do wyboru – zazwyczaj S, M, L, XL. Z rozmiarem i materiałem użytym do produkcji wiąże się bezpośrednio waga ochraniaczy.

W wielu popularnych obecnie sportach walki, już podczas treningów zawodnicy koncentrują się na silnych i precyzyjnych wykopach. Uderzenia nogami są bardziej bolesne, dlatego prawidłowo dobrany ochraniacz na piszczele to absolutna podstawa bezpiecznych ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here