Trening personalny i jego skuteczność

Na rynku otwiera się coraz więcej obiektów oferujących takie aktywności jak fitness czy ćwiczenia na siłowni. Jak należy ćwiczyć, aby obserwować wymierne rezultaty? Trening personalny okaże się dobrym rozwiązaniem.

Trening personalny – co to takiego?

Pod tą nazwą kryje się współpraca z doświadczoną osobą, która posiada fachową wiedzę na temat zasad zdrowego żywienia oraz funkcjonowania całego organizmu. Jest to indywidualnie dobrany program treningowy, ułożony na podstawie obserwacji instruktora i wykonywany pod jego bacznym okiem. Uwzględnia on sprawność trenującego, jego kondycję, wiek, budowę ciała czy wydolność. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różne bodźce. Fachowa wiedza pomaga dobrać zestaw ćwiczeń dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Takie czynniki jak siedząca praca czy znaczna ilość przetworzonej żywności w diecie stoją na przeszkodzie zachowania dobrego zdrowia i nienagannej sylwetki. Duża grupa ludzi nieustannie narzeka na ponadprogramowe kilogramy oraz brak energii i wciąż poszukuje „diety-cud”. Nie ulega jednak wątpliwości, że nic nie przyniesie tak zadowalających efektów, co kompleksowa troska o zdrowe odżywianie, higieniczny tryb życia i ćwiczenia fizyczne. I jak to w życiu bywa… Plany są wielkie, gorzej jednak z ich realizacją. Co może pomóc zyskać motywację do zmiany trybu życia? A może lepiej zapytać: kto może w tym pomóc? Oczywiście doświadczony trener personalny. Nic nas tak nie zmobilizuje, jak świadomość, że na sali treningowej ktoś będzie na nas czekał.

Trening personalny pod okiem profesjonalisty

Ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego instruktora nie da się porównać z tymi wykonywanymi na własną rękę. Treningi personalne są świetnym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej, budowę masy mięśniowej oraz ogólną poprawę funkcjonowania organizmu. Spotkania takie zazwyczaj trwają 60 minut i odbywają się dowolną ilość razy w tygodniu. Dlaczego treningi personalne górują nad tymi wykonywanymi samodzielnie? Otóż możemy mieć pewność, iż trener personalny zadba o dokładne i prawidłowe wykonywanie poszczególnych ćwiczeń w pozycji bezpiecznej dla naszego zdrowia. Źle wykonane ćwiczenie daje w najlepszym wypadku połowiczny efekt. Warto więc zadbać o jakość a nie ilość.

Trening personalny pod okiem profesjonalisty

Źródło: adrianbugno.pl | Adrian Bugno – Trener personalny i fizjoterapeuta

Kolejną zaletą takich indywidualnych spotkań jest bieżąca analiza formy osoby ćwiczącej, dzięki czemu trener personalny w każdym momencie może zadecydować o zmniejszeniu bądź zwiększeniu intensywności ćwiczeń, ciężaru czy ilości powtórzeń. Tak wykonany trening z pewnością przyniesie szybkie i widoczne efekty.

Każde spotkanie z instruktorem składa się z trzech etapów:

  • rozgrzewki,
  • treningu właściwego,
  • rozciągania.

Nierzadko zapominamy o ostatnim elemencie, co niekiedy skutkuje poważnymi kontuzjami. Pod okiem fachowca ryzyko to jest sprowadzone do minimum, a czas w którym wychodzimy z urazu jest znacznie krótszy.

Trener personalny i fizjoterapeuta w jednym

W naszym kraju jest wiele wykwalifikowanych osób, które łączą powyższe profesje. Oferują trening personalny w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy innych dużych miastach. Dlaczego warto korzystać z bogatego doświadczenia instruktorów posiadających także certyfikat w dziedzinie fizjoterapii? Osoba taka chętnie zgodzi się na współpracę z tymi, którzy posiadają rozmaite dysfunkcje aparatu ruchu a mimo wszystko pragną zadbać o piękną sylwetkę oraz kondycję. Ćwiczenia siłowe pod okiem fizjoterapeuty z pewnością docenimy także podczas wszelkiego rodzaju urazów i kontuzji. Wówczas wiedza na temat leczenia i przeciwdziałania takim wypadkom może okazać się bardzo pomocna i praktyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here