Siemię lniane a odchudzanie

W czasie odchudzania ogromną uwagę przywiązuje się do kaloryczności poszczególnych produktów spożywczych. Nie należy zapominać jednak przede wszystkim o wartościach odżywczych spożywanych produktów. Doskonale, gdy produkty te są nisko kaloryczne, ale jednocześnie także bogate w cenne witaminy i minerały.
Bardzo pomocne w procesie odchudzania jest siemię lniane. Cenne właściwości siemienia lnianego znały już babcie i prababcie, które często i bardzo chętnie korzystały z jego dobroczynnych właściwości. Coraz częściej spotkać można się z dietą lnianą, która głównie opiera się na spożywaniu sporych ilości siemienia lnianego, zawartego w różnych dietetycznych potrawach, między innymi w koktajlach na bazie owoców i warzyw czy też w zupach warzywnych. Siemię lniane z powodzeniem zastąpi bułkę tartą podczas przygotowywania kotletów i innych dań z mięsa.
Siemię lniane ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Stabilizuje ono poziom cholesterolu, który jest często wysoki w przypadku osób cierpiących na nadwagę, osób zmagających się z nadczynnością tarczycy czy otyłością. Dzięki dużej zawartości błonnika, daje uczucie sytości, przez co dana osoba spożywa znacznie mniejsze porcje pokarmów i nie odczuwa napadów głodu. Pomaga również ograniczyć spożywanie słodyczy i słonych przekąsek, na przykład chipsów, orzeszków czy paluszków. Siemię ma również bardzo korzystny wpływ na proces trawienia.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy siemie lniane a odchudzanie, w wyniku pojawi się kilkadziesiąt artykułów, przemawiających za tym, iż siemię jest niezwykle pomocne w procesie utraty wagi, a także w sytuacji różnych schorzeń układu trawienia, podczas problemów ze skórą czy włosami.
Kolejną zaletą siemienia lnianego jest bardzo wysokie stężenie kwasów Omega-3, które mają pozytywny wpływ na prawidłową pracę serca, stan skóry, włosów oraz paznokci. Co istotne, regularne spożywanie siemienia lnianego w czasie całej diety zmniejsza ryzyko powstawania nieestetycznych rozstępów na ciele. Dodatkowo siemię lniane jest także bardzo bogate w białko, dzięki czemu jest to doskonały zamiennik mięsa i suplement dla wegan i wegetarian. Wysoka zawartość soli mineralnych, między innymi żelaza, magnezu czy cynku wspomaga organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Magnez, żelazo i cynk mają również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Odpowiednia ilość magnezu zapobiega bolesnym skurczom łydek. Żelazo jest bardzo pomocne w walce z anemią, a także jej zapobiega, dzięki czemu znacząco poprawia wyniki morfologii krwi.
Siemię lniane można spożywać pod wieloma postaciami. Najprościej dodać kilka łyżek do porannej owsianki, jogurtu, kefiru, sałatki owocowej, sałatki warzywnej lub koktajlu.
Aby przygotować apetyczny, wartościowy pudding należy zalać je ciepłym mlekiem i odstawić na kilkanaście minut, gdyż w tym czasie nasionka uwalniają swoje właściwości i pęcznieją. Jest to tańszy oraz bogatszy w wartości odżywcze zamiennik bardzo popularnych w ostatnim czasie nasion chia. Porcja 100 g siemienia lnianego kosztuje około 5 złotych, a nasion chia około 15 złotych. Szałwia hiszpańska, czyli nasiona chia jest często rekomendowana przez znane trenerki fitness, jednak warto pamiętać iż siemie lniane ma identyczne, a nawet lepsze właściwości, a podczas regularnego spożywania pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.
Siemię można pić również podobnie jak herbatę. Wystarczy zalać kilka łyżeczek siemienia ciepłą wodą i po ostygnięciu wypić. Należy pamiętać aby napar po zalaniu przykryć talerzykiem lub miseczką, co spowoduje szybsze pęcznienie nasionek i uwalnianie większej ilości cennych wartości odżywczych.
Nasionka te można stosować także jako okład. W tym celu należy po namoczeniu zmiksować je, na przykład za pomocą blendera i przykładać do chorobowo zmienionych miejsc. Taki okład jest bardzo pomocny także po różnego rodzaju bolesnych oparzeniach.
Siemię lniane jako suplement diety dostępne jest również w tabletkach, jednak sposób działania takiego preparatu jest znacznie wolniejszy. Najlepiej spożywać nasiona nieprzetworzone, w naturalnej postaci. Siemię lniane w postaci tabletek jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób które nie tolerują smaku, zapach i konsystencji nasion.
W sklepach spożywczych, sklepach internetowych, sklepach zielarskich oraz aptekach siemię lniane zazwyczaj dostępne jest pod kilkoma postaciami. W postaci wspomnianych już tabletek, a także pod postacią ziarenek lub w formie zmielonej, pod postacią proszku. Zdecydowanie bogatsze w wszelkie wartości odżywcze jest siemię nie mielone.
Do jego kolejnych zalet należy także znakomita ochrona żołądka, ochrona przed cukrzycą, a także zmniejszenie ryzyka zachorowania na miażdżycę. Siemię lniane ma doskonały wpływ na regenerację błony śluzowej żołądka, dzięki czemu jest pomocne w procesie leczenia wrzodów żołądka, a także w sytuacji zaburzeń pracy układu trawiennego. Siemię jest także bezpieczne dla dzieci. Podczas zaparć czy zatruć pokarmowych będzie ono z pewnością bezpieczniejszą alternatywą niż przyjmowanie preparatów przetworzonych chemicznie. Nasiona siemienia lnianego można również bez problemu spożywać w czasie ciąży, w celu zapobiegania i łagodzenia uciążliwych zaparć. Jest ono odpowiednie dla kobiet w ciąży, gdyż zawiera również niezbędny w tym okresie kwas foliowy. Dzięki właściwością nawilżającym i rozluźniającym siemie lniane może także łagodzić bóle porodowe i przyśpieszać regenerację błony śluzowej szyjki macicy po porodzie. W okresie ciąży należy ograniczyć spożywanie nasion do jednej łyżeczki dziennie.
Spożywając siemię lniane należy pamiętać jednocześnie o piciu dużej ilości wody. Najlepiej około dwóch litrów dziennie, gdyż zbyt duża ilość błonnika może zaburzyć procesy trawienne, powodować uczucie pełności i ciężkości.
Należy również unikać przedawkowania siemienia lnianego. Dobrze jest powoli, stopniowo zwiększać dawkę spożywanego siemienia lnianego, zaczynając od jednej łyżki dziennie, aby uniknąć uporczywych zaparć i uciążliwych bólów brzucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here