Niepozorne elementy roweru, na których nie warto oszczędzać

Są takie elementy roweru, na których nie warto oszczędzać. Czasami są bardzo niepozorne, choć zauważalne i wiele osób nigdy nie zastanawiało się nad tym, by sprawdzać ich jakość. Jednak ich obecność jest niezbędna, a nieraz gwarantują bezpieczną i stabilną jazdę. Poznaj zatem nasze propozycje niewielkich elementów roweru, których jakość jest ważna. Już teraz zdradzimy, że wśród nich nie zabrakło pedałów rowerowych.

Pedały rowerowe – ich jakość ma znaczenie

Skoro już pedały rowerowe zostały wywołane do przysłowiowej tablicy, to warto przyjrzeć się bliżej temu elementowi. Co mamy do wyboru? Jeśli chcesz postawić na wysokiej klasy pedały rowerowe, gdyż na jednośladzie przemieszczasz się naprawdę dużo i często, masz trzy możliwości do wyboru. Pierwsza to pedały platformowe. To pedały dedykowane do downhillu i enduro. Są znacznie większe od klasycznych modeli, mają bowiem zapewniać dobre podparcie. Są aluminiowe lub kompozytowe i wyposażone w specjalne kolce, zwane pinami, zatem raczej nie nadają się do codziennej jazdy do pracy. Musisz zaopatrzyć się w takim przypadku w specjalne buty. Takie pedały nadają się dla osób preferujących jazdę zimą, gdyż zapewniają lepszą przyczepność. Kolejnym typem pedałów dla profesjonalistów są zatrzaskowe. Ułatwiają wyprzedzanie pod górę, a także stabilną jazdę po nierównym terenie. Pedały do roweru w tym przypadku składają się z dwóch części, z których jedna wpinana jest do rowerowego buta. Jeśli chcesz mieć pedały jak profesjonalista możesz również wybrać szosowe, które mocowane są na trzy śruby do butów. To one umożliwiają jazdę po prostym terenie w szybkim tempie.

Dzwonek rowerowy – przyda się w wielu sytuacjach

Kolejnym już mniej profesjonalnym elementem na którym nie warto oszczędzać jest dzwonek rowerowy. Mocuje się go na kierownicy, tak by można było łatwo do niego sięgnąć. Do wyboru jest dzwonek gong, z kołatką lub trąbka. Najmniej awaryjny i klasyczny jest model z kołatką. Charakterystyczny dźwięk od razu każdemu kojarzy się z rowerem i nie przestraszy pieszego. Dzwonek znalazł się w naszym rankingu, dlatego, że jest elementem obowiązkowym. Zatem tytułowa oszczędność nie odnosi się tu do ceny, a rezygnacji z dzwonka wbrew przepisom. Tego absolutnie nie można robić.

Dobrej klasy siodełko – bo komfort jazdy jest ważny

Bardzo ważnym elementem, które jak wszystko w rowerze się zużywa jest siodełko i na nim również nie można oszczędzać, wszak odpowiada za komfort jazdy. Trzeba zwrócić uwagę na jego szerokość. Modele damskie z anatomicznych przyczyn są szersze od męskich. Z kolei długość siodełka najlepiej dobierać na podstawie techniki jazdy. Jeśli często zmienia się pozycję i wstaje z siodełka, lepsze będzie dłuższe, a jeśli preferujemy jazdę rekreacyjną – krótsze. Siodełko może mieć wypełnienie piankowe lub żelowe i zdecydowanie rekomendujemy to drugie, gdyż doskonale amortyzuje wstrząsy. Można wybrać np. siodełka renomowanej marki Selle Royal.

Oświetlenie – bo bezpieczeństwo jest najważniejsze

Niezwykle istotną kwestią jest również oświetlenie. Na nim absolutnie nie można oszczędzać. Oczywiście w internecie znajdziecie wiele aukcji kuszących niskimi cenami, jednak gwarancja, że takie lampy będą działały przez dłuższy czas jest żadna. Należy inwestować w lampy renomowanych producentów, a dolna granica ceny powinna wynieść przynajmniej 50 zł. Do wyboru mamy różne rodzaje lamp, jednak doskonałym wyborem są te z diodami led, które oświetlają drogę przed nami. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na ich moc. Nie powinny być zbyt jasne, aby nie oślepiały innych kierowców. Najlepiej w tej kwestii poradzić się innych cyklistów, którzy mogą coś doradzić z własnego doświadczenia.

Już wiesz w jakie elementy musisz doposażyć swój rower i które mają znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu. Oczywiście są inne ważne elementy, np. zużywający się mechanizm korbowy, który jest częścią główną rowerowego napędu. W tym przypadku warto wybierać produkty Shimano. To renomowana japońska marka, która polecana jest również przez profesjonalistów. Wszystkie elementy roweru z czasem się zużywają, jednak gdy jeździsz naprawdę dużo , musisz zainwestować w te najlepszej klasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here