Jesteś nowy w Muay Thai? O to co musisz wiedzieć

Muay Thai to jeden z tych sportów, który w ostatnich czasach zyskał na popularności. Po części zasługa to oczywiście rosnącej popularności MMA, czyli mieszanych sztuk walki, w której zawodnicy wykorzystują ten styl walki coraz częściej. Jednakże, tajski boks to coś więcej niż jedna z możliwych technik, jaką wykorzystują zawodnicy.

Muay Thai to jeden z tych sportów, który w ostatnich czasach zyskał na popularności. Po części zasługa to oczywiście rosnącej popularności MMA, czyli mieszanych sztuk walki, w której zawodnicy wykorzystują ten styl walki coraz częściej. Jednakże, tajski boks to coś więcej niż jedna z możliwych technik, jaką wykorzystują zawodnicy.

Czym dokładnie jest Muay Thai?

Tajski boks to jeden z najbrutalniejszych, lecz również jeden z najbardziej widowiskowych i najskuteczniejszych sportów walki. Często nazywany jest sztuką ośmiu kończyn, gdyż w tej dyscyplinie wykorzystujemy nie tylko pięści oraz nogi, ale również golenie oraz łokcie do wyprowadzenia niezwykle bolesnych ciosów.

Jak sama nazwa tego sportu wskazuje, Muay Thai pochodzi z Tajlandii. Warto pamiętać, że tutaj najważniejszym elementem nie jest technika sama w sobie, lecz zdolność zadania decydującego, często nokautującego ciosu naszemu przeciwnikowi.

Jak wygląda ten styl walki?

Przede wszystkim należy zauważyć, że w tajskim boksie wykorzystuje się bardzo dużo bokserskich technik. Jednakże sport ten różni się bardzo od typowego boksu – przede wszystkim jak już zostało wspomniane powyżej, w Muay Thai wykorzystujemy niemalże całe ciało – odpowiednia kombinacja ciosów jest tutaj najważniejsza.

Sport ten charakteryzuje się również wyprowadzaniem ciosów z maksymalną siłą (tak zwany sport typu full-contact). Oprócz walki w stójce, bokserzy starają się również doprowadzić do walki w klinczu, czyli do walki, kiedy obaj przeciwnicy przytrzymują się.

Tajski boks to sport, który odpowiada za wzmocnienie wszystkich mięśni ciała. Ponadto pomaga nam wyrzeźbić sylwetkę oraz pozytywnie wpływa na nasz refleks. Każdy wojownik musi być zwinny, gdyż w każdej chwili nasz adwersarz może spróbować wyprowadzić niespodziewany atak – czy to kolanem w żebra czy nawet łokciem w naszą twarz.

Czy Muay Thai to krwawy i niebezpieczny sport?

Rzeczywiście w przeszłości zawodnicy wykorzystujący tę formułę byli nie tylko narażeni na uderzenia w miejsca intymne, ale również na uderzenia głową czy stosowanie brutalnych technik. Dzisiaj wciąż Muay Thai uznawany jest za bardzo brutalny sport, gdyż wyprowadzanie ciosów łokciem bądź kolanem będzie o wiele bardziej bolesne niż otrzymanie takiego samego uderzenia pięścią.

Warto jednak pamiętać, że nowoczesny boks tajski zmienił się i to bardzo. Przede wszystkim nie stosuje się już owijaczy na ręce tylko prawdziwe rękawice bokserskie. Ponadto w sporcie tym nie znajdziemy miejsca na duszenia czy dźwignie. Zabronione zostały oczywiście uderzenia głową oraz w miejsca szczególnie wrażliwe, to jest w krocze. Tak jak ma to miejsce w przypadku innych sportów walki, tak i w tajskim boksie wprowadzono podział na kategorie wagowe, co nieco zniwelowało brutalność, krwawość oraz niebezpieczeństwo występujące na profesjonalnej scenie Muay Thai. Jednym z elementów odzieży są klasyczne spodenki do muay thai.

Podsumowanie

Tajski boks to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która pragnie poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie jest to jednak sport przewidziany dla każdego – zainteresowana osoba powinna czuć się dobrze w bardzo dynamicznych sportach, gdyż każda chwila nieuwagi może doprowadzić do obalenia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here