Miażdżyca tętnic kończyn dolnych prowadzi do poważnych powikłań
fot. Pixabay.com

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych nie jest częstą chorobą. W dodatku zdecydowanie rzadziej dotyka mężczyzn niż kobiety. Jednak, gdy już dojdzie do jej rozwoju, bardzo długo nie daje o sobie w żaden sposób znać. Tymczasem nieleczona, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a finalnie nawet amputacji objętej nią nogi.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/miazdzyca-tetnic-konczyn-dolnych-czynniki-ryzyka-objawy-i-diagnoza/

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – co to takiego?

O miażdżycy mówimy wówczas, gdy blaszki miażdżycowe, złożone między innymi z cholesterolu i lipidów, odkładają się na ścianach tętnic i tym samym prowadzą do zwężenia ich światła. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych obejmuje przede wszystkim naczynia krwionośne stóp i podudzi, może również dotknąć tętnic udowych. Całe szczęście choroba ta występuje rzadko, jednak warto odpowiednim trybem życia jej zapobiegać. Poza tym należy pamiętać również o tym, że miażdżyca tętnic kończyn dolnych może długo nie dawać o sobie znać. A nieleczona prowadzi do wielu poważnych schorzeń takich jak zaburzenia krążenia, obrzęki, przewlekłe zmęczenie, częste mrowienie nóg czy też skurcze mięśni.

Jakie są czynniki ryzyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych?

Jest wiele czynników, które mogą powodować ten typ miażdżycy. Warto zaznaczyć, że głownie dotyka ona osoby starsze i rozwija się pod wpływem czynników genetycznych. Jednak jest grupa chorób, przy których miażdżyca tętnic kończyn dolnych może współwystępować. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim cukrzycę, chorobę wieńcową serca, nadciśnienie tętnicze czy też nowotwór szpiku kostnego, zwany czerwienicą prawdziwą.

Ponadto do tego typu miażdżycy prowadzić może również nieodpowiedni tryb życia. Palenie papierosów, nadmierny stres, nadwaga, otyłość, dieta bogata w tłuszcze trans oraz cukry proste, powodujące podwyższony poziom złego cholesterolu to czynniki, które należy wziąć pod uwagę i wyeliminować je ze swojego życia jak najszybciej.

Jak objawia się miażdżyca tętnic kończyn dolnych?

Gdy już daje o sobie znać, najczęściej objawia się zaburzeniami czucia w nogach, mrowieniem, drętwieniem i kłuciem. Chory ma również wrażenie, że jest mu nieustannie zimno w stopy. W dalszym etapie postępowania choroby odczuwa silny ból podczas chodzenia, który ustępuje przy odpoczynku, a później już nawet odpoczynek nie pomaga w jego zwalczeniu. Tętnice mogą twardnieć, a dopływ krwi do nóg zostaje znacznie zaburzony. Nogi czerwienią się i pieką, występują obrzęki i opuchlizna. Najcięższy stan to martwica. Może ona prowadzić do posocznicy, a finalnie do amputacji kończyny.

Zobacz też: https://www.fundacjazdrowie.com.pl/jak-zapobiegac-i-leczyc-miazdzyce-tetnic-konczyn-dolnych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here