Dobra dieta na odchudzanie

Każdy kto ma problemy z wagą choć raz w życiu był na diecie odchudzającej. Często nowe diety na różnego rodzaju portalach społecznościowych promują znane osoby, między innymi aktorzy, znani trenerzy fitness czy też piosenkarki. Należy pamiętać, że nie dla każdego ta sama dieta będzie odpowiednia i równie skuteczna. Szukając w internecie skutecznej diety można natknąć się na oryginalne, a nawet na bardzo nietypowe sposoby na odchudzanie. Źle dobrana dieta może być wręcz niebezpieczna i szkodliwa dla organizmu, dlatego nie należy samodzielnie i na własną rękę przeprowadzać drakońskich diet i kilku dniowych głodówek. Rygorystyczna dieta może prowadzić do dużego niedoboru ważnych witamin i mikroelementów co w ostateczności może spowodować groźne choroby, na przykład wysoką anemię, a także uszkodzenia szkliwa i powstawanie próchnicy. Niedobór witamin i mikroelementów znacząco zmniejsza odporność organizmu, przez co dana osoba jest bardziej podatna na wszelkie infekcje sezonowe. Przed przystąpieniem do diety należy obliczyć BMI swojego ciała, aby sprawdzić czy dieta jest naprawdę niezbędna.
Aby dieta była skuteczna i jednocześnie bezpieczna najlepiej udać się w tym celu do wykwalifikowanego i doświadczonego dietetyka. Dietetyk obliczy dokładne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i przygotuje indywidualną dietę na każdy dzień tygodnia, dzięki czemu przygotowywanie konkretnych posiłków będzie prostsze i szybsze. Robiąc potrzebne zakupy nie trzeba będzie zastanawiać się nad kalorycznością poszczególnych produktów spożywczych. Tak zaplanowana dieta zaspokaja także zapotrzebowanie na wszelkie witaminy, minerały i substancje odżywcze. Często oprócz wagi dietetyk sprawdza także obwód poszczególnych partii ciała. Dobra dieta na odchudzanie powinna być dostosowana indywidualnie do zapotrzebowań konkretnego organizmu. Często powodem nadmiernego przyrostu wagi są różne schorzenia, na przykład wysoki poziom hormonu tarczycy bądź cukrzyca. W takiej sytuacji oprócz diety należy oddać się pod opiekę endokrynologa i regularnie przyjmować odpowiednie leki. Gdy za zbędne kilogramy odpowiedzialna jest chora tarczyca należy przyjmować produkty bogate w jod, zrezygnować z picia dużych ilości kawy, jedzenia pieczonych i tłustych potraw, a także ograniczyć do minimum spożywanie słodyczy i słonych przekąsek jak chipsy, solone orzeszki czy paluszki.
Gdy przyrost wagi spowodowany jest cukrzycą, samodzielne odchudzanie może być niebezpieczne i zagrażać życiu, w takiej sytuacji przed rozpoczęciem diety należy skonsultować ją z lekarzem.
Dietetyk przed rozpisaniem odpowiedniej diety zleci potrzebne badania, najczęściej podstawowe jak badanie moczu i morfologię krwi, a w razie potrzeby bardziej szczegółowe. Każda dieta jest mniej skuteczna gdy w parze nie idą regularne, dobrze dopasowane ćwiczenia fizyczne.
Aby zgubić zbędne kilogramy najlepiej udać się do studia fitness i skorzystać z planu ćwiczeń przygotowanego przez trenera personalnego. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie ćwiczeń w domowym zaciszu. Doskonałą formą ruchu jest także jogging, nauka tańca towarzyskiego, zajęcia zumby, ćwiczenia na rowerku stacjonarnym oraz długie spacery.
Aby stracić na wadzę bez pomocy dietetyka, warto pamiętać że aby odchudzanie było zdrowe należy chudnąć od jednego do około dwóch kilogramów tygodniowo. Nie należy brać pod uwagę błyskawicznych diet, które wymagają głodówki, gdyż są one niebezpieczne i najczęściej powodują błyskawiczny efekt jojo. Głodówka może powodować nadmierny apetyt i utratę kontroli nad ilością spożywanych posiłków.
W aptekach, drogeriach oraz sklepach internetowych dostępne są różnego rodzaju preparaty wspomagające i przyśpieszające odchudzanie. Można wspomóc swoją dietę poprzez picie ziołowych herbatek lub przez spożywanie łagodnych suplementów na bazie ziół, zakupionych w aptece. Jednak warto być bardzo czujnym decydując się na zakup takiego suplementu diety. Nie należy kupować tego typu produktów z tajemniczych źródeł od nie znanych producentów. Pod żadnym pozorem nie należy kupować takich produktów od osób prywatnych.
Osoby prywatne obiecując szybką utratę wagi w swoich suplementach często umieszczają larwy tasiemca. Jest to niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia. Larwa rozwija się w ciele człowieka i żywi się tym co dana osoba zjada. Dlatego należy zachować wzmożoną czujność przed przyjęciem suplementu diety obiecującego błyskawiczny spadek wagi.
Dobrym sposobem na zmniejszenie łaknienia jest wypijanie na czczo szklanki naparu z siemienia lnianego. Jest on niezwykle bogaty błonnik, który powoduje uczucie sytości. Dodatkowo siemię lniane bogate jest w cenne minerały, które mają zbawienny wpływ na pracę żołądka, a także na stan włosów i paznokci. Siemię lniane jest całkowicie bezpieczne, jednak nie należy przyjmować go w nadmiarze. Zazwyczaj zalecane jest wypijanie raz dziennie naparu przygotowanego z dwóch łyżek siemienia lnianego.
W celu utraty jedynie paru kilogramów często wystarczy zmienić na stałe sposób odżywiania, bez przechodzenia na specjalistyczną dietę odchudzającą. Często wystarczy zrezygnować z jedzenia słodyczy, spożywać posiłki dietetyczne, w regularnych porach dnia. Napoje gazowane i słodkie soki zastąpić wodą mineralną, zieloną herbatą lub naparem z rumianku. Dodatkowo warto również wprowadzić do swojego jadłospisu produkty o niskiej wartości kalorycznej, bardzo bogate w błonnik, który przyśpiesza i reguluje procesy trawienia.
Każda dieta wymaga samodyscypliny i silnej woli. Podczas diety odchudzającej należy być konsekwentnym, nie ulegać pokusom i trzymać się wytyczonych wcześniej zasad. W czasie diety należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ jest on kaloryczny i nie wpływa korzystnie na przemianę materii.
Wiele różnych diet odchudzających dostępnych jest na różnego rodzaju stronach, blogach i forach internetowych. Aby znaleźć odpowiednią dietę na stronach można wypełnić indywidualną ankietę, która obliczy BMI i przedstawi odpowiednio dopasowaną, opracowaną przez znanych dietetyków dietę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here