Zaburzenia łaknienia prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych
fot. Pixabay.com

O zaburzeniach łaknienia słyszy się dziś coraz częściej. Zarówno w kontekście nadmiernego objadania się i otyłości, jak i w kontekście nadmiernego odchudzania, a nawet głodzenia się i popadania w bulimię czy anoreksję. Wydawać by się mogło, że ta druga kwestia dotyczy głównie kobiet. Jednak na anoreksję i bulimię cierpią dziś nawet mężczyźni.

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/zaburzenia-laknienia/

Przyczyny zaburzeń łaknienia

Kompulsywne objadanie się oraz głodowanie mają swoje źródła w psychice człowieka. Szczególnie w tym drugim przypadku za wszelką cenę wiele osób chce ścigać niedoścignione wzorce. Wizerunek osób szczupłych i szczęśliwych, odnoszących w życiu sukcesy, kreowany w mediach, na Facebooku czy Instagramie, nie pomaga akceptować siebie takim, jakim się jest w rzeczywistości. Osoby, które zmagają się z chorobami takimi jak anoreksja czy bulimia, bardzo często nie dopuszczają do siebie myśli, że ich stan jest już na tyle poważny, że tylko odpowiednio poprowadzona terapia może pomóc im stanąć na nogi i uporządkować kwestie związane z odżywianiem.

Ponadto do zaburzeń odżywiania prowadzą również:

  • przewlekły stres;
  • słaba odporność psychiczna i nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami;
  • traumatyczne doświadczenia z przeszłości;
  • niskie poczucie własnej wartości.

Skutki zaburzeń łaknienia

Zaburzenia łaknienia prowadzą do wielu poważnych komplikacji w działaniu całego organizmu. Szczególnie, jeśli problem ten dotyka kobiet, które za cel postawiły sobie, że nie będą miały ani grama tkanki tłuszczowej. Wówczas dochodzi u nich do poważnych komplikacji – wahań hormonalnych, zaburzeń miesiączkowania. Ponadto redukcji ulega również tkanka kostna, co powoduje większe ryzyko złamań, a nawet wystąpienie przedwczesnej osteoporozy. Zaburzenia łaknienia prowadzą również do chorób żołądkowo-jelitowych, powodują nieprawidłową pracę nerek oraz problemy z utrzymaniem stałej temperatury ciała.

Jadłowstręt prowadzi również do poważnych zaburzeń neurologicznych. Ktoś, kto się z nim zmaga, choć jest już od dawna bardzo szczupły, sam siebie potrafi postrzegać w kategorii osoby z dużą nadwagą, nie potrafi racjonalnie ocenić wyglądu swojej sylwetki. Dlatego też choroby takie jak anoreksja czy bulimia, szczególnie wśród młodych osób, powinny być leczone przy zastosowaniu odpowiedniej terapii. Stąd też ważne jest, aby rodzice zwracali baczną uwagę na swoje dorastające dzieci. Jeśli zauważą jakiekolwiek symptomy, które mogą świadczyć o zaburzeniach odżywiania, powinni reagować jak najszybciej.

Zobacz też: https://www.fundacjazdrowie.com.pl/czy-sportowiec-moze-byc-wegetarianinem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here